Čistý zisk Lubelski Wegiel Bogdanka se propadl o 60 %
Polské těžařské společnosti Lubelski Wegiel Bogdanka se podařilo prodat více uhlí, produkční náklady však výrazně vzrostly.
Čistý zisk za druhé čtvrtletí klesl na 28,8 mil. PLN ze 71,9 mil. PLN za stejné období loňského roku. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali menší pokles pouze na 51,4 mil. PLN.
Zisk na úrovni EBITDA meziročně poklesl na 130 mil. PLN z 177 mil. PLN za stejné období roku 2013.
Tržby vzrostly o 3,5 % na 464 mil. PLN, analytici očekávali 455 mil. PLN. Na negativním výsledku na úrovni zisku se projevil růst 20% nákladů na produkci. Režijní náklady zůstaly stejné, náklady na prodej klesly o 10,7 %.
Produkce uhlí klesla o 1,7 % na 2,02 mil. tun, zatímco prodeje vzrostly o 7,8 % na 2,10 mil. tun. Společnosti tak klesly zásoby na 143 tis. tun uhlí. Společnost plánuje spuštění nového provozu na zpracování uhlí v září, v současné době probíhá testování.
Lubelski Wegiel Bogdanka snížila horní hranici výhledu produkce za rok 2014 z 10 mil. na 9,6 mil. tun uhlí, dolní hranice zůstává na 9,3 mil. tun.
Průměrná tržní cena uhlí pro příští rok klesla o 11 %. S horšími ekonomickými podmínkami se potýkají také další těžařské společnosti, v problémech je i lídr polského trhu s uhlím, společnost Kompania Weglowa.
Zdroj: Bloomberg
Jan Tománek, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Zámoří uzavřelo v červených číslech
- Wall Street se noří do ztrát
- Frankfurtská burza oslabila, výrobce leteckých motorů MTU Aero Engines navýšil celoroční výhled
- Pražská burza prodloužila klesající sérii
- Americké indexy v úvodu mírně oslabují, výrazně se nedaří akciím solárních společností
- USA: Index realitního trhu NAHB v červnu na 32 b. při očekávání 36 b.
- USA: Podnikové zásoby v dubnu reportovány beze změny
- USA: Využití kapacit v květnu na 77,4 % při očekávání 77,7 %
- USA: Průmyslová produkce v květnu meziměsíčně klesla o 0,2 %
- Americké futures se obchodují v záporu