Blíží se konec nadvlády "small-caps"?
Blíží se konec nadvlády "small-caps"?
Dle analytiků významných amerických investičních společností (Roger Ibbotson, Steven DeSanctis) by v roce 2006 měla skončit nadvláda výkonnosti „small-caps“ (podniků s malou tržní kapitalizací) nad klasickými nadnárodními korporacemi. Od konce roku 1990 činí průměrný roční zisk small-caps 14% oproti 11,4% S&P500 (Dow 12.2 %, Nasdaq 12.6 %). Dle statistik zhodnotil index small-cap S&P 600 za posledních 6 let téměř o 100%, zatímco S&P500 ve stejném období poklesl. S odvoláním na postupné snižování tempa ekonomického růstu (v roce 2006 se očekává pokles na 3,4% z 3,6% za 2005) začínají být velké korporace atraktivnější a navíc jsou na velmi zajímavých cenách (např. General Electric). Ziskovost může plynout také s nižšími úrokovými náklady. S růstem úrokových sazeb budou zvýhodněné velké společnosti, protože mohou financovat své aktivity s vlastních zdrojů, zatímco malé společnosti jsou odkázány na úvěry, které navíc budou poskytované za vyšší sazby, což odráží rizikovost malých společností. Dle DeSanctise vypovídá o optimismu velkých korporací objevující se akciové odkupy. Velké korporace také vyplácejí vyšší dividendy, které mohou být významnou stabilizační složkou akciových portfolií v nejistých obdobích. Názory expertů na vývoj se rozcházejí. Dle průzkumu provedeného Lehman Brothers očekávají portfolio manažeři, že large-caps zhodnotí v roce 2006 o 7%, zatímco průměrné zhodnocení small-caps se očekává ve výši 5,8%.
Samozřejmě že se jedná o konsenzus a také small-caps mají své zastánce. Mark Keeley očekává, že hybnou silou růstu malých společností budou akvizice, jako atraktivní spatřuje především malé energetické a těžební společnosti. Z dlouhodobého pohledu je průměrné zhodnocení S&P500 od roku 1926 10,4%, zatímco malé společnosti zhodnotily ročně o 12,7%.
Jak je z výše uvedených řádků zřejmé, mají small-caps v portfoliích své místo a jen se potvrzuje fakt, že s požadavkem na vyšší výnos je spjata ochota akceptovat vyšší míru rizika. Portfolia by měla být sestavena dle výnosově-rizikového profilu investora, který odráží jeho investiční horizont. S délkou investičního horizontu výrazně klesá rizikovost spjatá s volatilitou akcie. Zatímco lze např. akcie General Electric označit na současných cenách za zajímavé, rozhodně nelze očekávat meziročně např. 50% růst ceny, což u akcie společnosti s malou tržní kapitalizací není nic neobvyklého. Alfou a omegou je již zmiňovaný investiční horizont a akceptace rizika.
Nejnovější:
- S&P 500 pokračuje v růstu
- Americké indexy posilují
- Index DAX uzavřel týden růstem, výsledky reportoval Airbus a BASF
- Airbus reportoval solidní čísla za 1Q a zachoval svůj výhled
- ČEZ: EDF podala žalobu proti rozhodnutí ÚOHS
- Pražskou burzu na konci týdne táhnul ČEZ se ziskem 7,17 %
- USA: Průmyslové objednávky v březnu vzrostly o 4,3 % při očekávání 4,5 %
- Americké indexy v úvodu v zeleném, trh práce zůstává silný
- Exxon Mobil reportoval očištěný zisk na akcii za 1Q v souladu s očekáváním
- Výsledky Eli Lilly za 1Q dle očekávání, společnost snížila výhled očištěného zisku na akcii