Libye usiluje o obnovení exportu ropy
Libye se po roce dohodla s rebely, kteří ovládali přístav Es Sider a Ras Lanuf. Tyto přístavy dříve zajišťovaly zhruba polovinu veškerého exportu lybijské ropy.
Libye dnes zahájila jednání s dřívějšími zákazníky a partnery se snahou obnovit vývoz. Mluvčí státní společnosti National Oil Co. Mohamed Elharari uvedl, že je v terminálech připravena ropa v objemu jedné až dvou zásilek.
Lybie, která dříve produkovala 1,4 mil. barelů za den, snížila po nepokojích a blokádách denní výrobu na 150 tis. barelů.
Lybie je ze skupiny zemí OPEC nejméně významným vývozcem. Situace v zemi ale přispěla k poklesu ceny ropy. Ropa Brent oslabila za posledních 10 dní o 4 USD pod 110 USD za barel. Ropa Crude (CLQ4, QMQ4) od 25. června poklesla o 3 USD na 104 USD za barel.
Zdroj: Financial Times, Wall Street Journal
Rudolf Plachý
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- USA uzavírá smíšeně
- Americké indexy na červené nule
- Frankfurtská burza v pondělní seanci mírně oslabila
- Pražskou burzu stáhly níže rakouské finanční emise
- Americké akcie zahajují obchodování bez jasného směru
- USA: Index realitního trhu NAHB v srpnu na 32 b. při očekávání 34 b.
- Americké futures se obchodují poblíž nuly
- Tržby Rohlík Group zaznamenaly ve fiskálním roce 2024/25 meziroční růst o 34 %
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn -3,53 % na 2,813 USD za mbtu
- Vývoj měnových párů: EUR/USD 1,1682