TradeFio - párový obchod - nákup 265ks E.ON , prodej (short) 175ks ČEZ
Konvergenční cenová „hra" předních evropských utilit
K dnešnímu dni otevíráme v našem modelovém TradeFiu párový obchod v segmentu předních elektrárenských společností, a to nákupem 265 ks akcií německé spol. E.ON (EOAN) za cenu 13,57 EUR a prodejem 175 ks akcií domácích akcií ČEZ za cenu 575,30 Kč.
V posledních týdnech došlo k výrazné divergenci cen akcií (viz přiložený graf) těchto dvou společností, který dle našeho názoru vytvořil zajímavou spekulativní příležitost s cílem narovnání jejich výkonnosti. Zatímco do poloviny března se akcie obou společností vyvíjely „v tandemu", následně zaznamenal E.ON zajímavý růst v návaznosti na rostoucí pravděpodobnost budoucích kompenzací za nucené odstavování jaderných elektráren, zatímco ČEZ se ocitl pod tlakem po doporučení polského domu českou utilitu shortovat. Nyní je situace obrácená, když technicky německou utilitu vidíme na úrovni podpory, zatímco ČEZ se po růstu v posledních dnech ocitl v blízkosti rezistencí. Ve prospěch E.ONu hovoří vedle blížící se dividendy (ex-date 2.5.) i právě další možné informace o požadovaných kompenzacích od německého státu zatímco dříve oznámená předpokládaná vysoká dividenda ČEZu je v ceně akcií dle našeho názoru započítána. (Slabé) fundamentální podhoubí /cena elektřiny/ zůstává pro obě společnosti stejné.
Cenový cíl: narovnání výkonnosti obou utilit, když aktuálně akcie ČEZu registrují od začátku roku zisk 11%, zatímco E.ON si připisuje po poklesu v uplynulém měsící pouhé 1%.
Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ČEZ: Erste zvyšuje cílovou cenu z 1104 Kč na 1300 Kč při novém doporučení „hold“
- ČEZ: Zvyšujeme cílovou cenu z 1044 Kč na 1150 Kč, doporučení měníme ze stupně "redukovat" na "držet"
- ČEZ: Oddo BHF zvyšuje cílovou cenu z 920 Kč na 1540 Kč s novým doporučením „Outperform“
- Frankfurtská burza zakončila týden v zelených hodnotách
- ČEZ: Radim Fiala zvolen novým předsedou dozorčí rady
Nejnovější:
- Frankfurtská burza podruhé v řadě ztrácela
- Pražská burza navázala na včerejší pokles
- USA: Zásoby zemního plynu podle EIA k 10. červenci vzrostly o 41 mld. kubických stop
- Společnost Abbott Laboratories překonala za 2Q odhady trhu a zvýšila celoroční výhled zisku
- USA: Pokračující prodeje domů v červnu meziměsíčně klesly o 5,4 % při očekávání poklesu o 0,5 %
- USA: Podnikové zásoby v květnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 % v souladu s očekáváním
- USA: Index realitního trhu NAHB v červenci klesl na 34 b. při očekávání 35 b.
- Wall Street v úvodu ztrácí, polovodičové společnosti jsou znovu pod tlakem
- Výsledky General Electric Aerospace za 2Q překonaly očekávání, společnost navýšila celoroční výhled
- UnitedHealth Group zveřejnila výsledky za 2Q nad odhady a zvýšila celoroční výhled zisku na akcii




