Fúzí Holcim a Lafarge vznikne největší cementářská firma s tržbami 40 mld. euro
Fúze dvou velkých cementářských firem, švýcarské Holcim a francouzské Lafarge, má být dokončena v první polovině roku 2015 a má být provedena formou výměny akcií kus za kus. Spojením tak vznikne společnost s tržbami okolo 40 mld. eur a EBITDA 6,5 mld. eur.
Příčinou fúze je dozajista finanční krize, která měla za následek pokles stavebních prací a nižší poptávku po cementu. Transakce ještě bude detailně posouzena regulátory a antimonopolním úřadem.
Akcie Lafarge (LG) obchodované na francouzské burze na oznámení transakce reagují silným růstem a od začátku roku si připisují již přes dvacet procent. Akcie Holcim (HOLN) jsou obchodované na švýcarské burze a zažívají zcela totožný vývoj.
Zdroj: Bloomberg, Financial Times
Martin Bernat
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,38
- Vývoj cen komodit: Stříbro (-3,26 %), zlato (-2,17 %) a ropa (-1,86 %)
- USA: Index žádostí o hypotéky MBA k 19. červnu vzrostl o 1,0 %
- KB: Agentura Fitch povrdila rating krytého dluhopisu na stupni „AAA“ se stabilním výhledem
- FedEx zveřejnil výsledky za 4Q a po úspěšném odštěpení divize Freight představil celoroční výhled
- Alphabet nahradí v indexu Dow Jones společnost Verizon Communications
- SK Hynix plánuje získat až 29,4 mld. USD prostřednictvím emise ADR na burze Nasdaq
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,23
- Vývoj cen komodit: Ropa (-1,91 %), zlato (-1,36 %) a stříbro (-0,83 %)
- Výrobce Leopardů KNDS míří na burzu ve Frankfurtu a v Paříži




