Ministr financí Babiš chce, aby ČEZ letos vyplatil 100 % čistého zisku roku 2013 na dividendě
Ministr financí ČR Andrej Babiš se v médiích vyjádřil, že bude usilovat, aby energetická společnost ČEZ vyplatila celý svůj loňský čistý zisk ve formě dividendy. Jinými slovy, aby dividendový výplatní poměr činil 100 %. Čistý zisk ČEZu v roce 2013 činil 35,2 mld. Kč. V případě 100% dividendového výplatního poměru by tak letošní hrubá dividenda mohla činit 65,90 Kč na akcii.
ČEZ prozatím odmítl návrh Babiše komentovat. Oficiální dividendová politika ČEZu je každoročně vyplácet 50 - 60 % čistého zisku. Náš dosavadní odhad letošní dividendy činí 38 - 39 Kč na akcii (v loni ČEZ vyplatil 40 Kč na akcii). Předpokládáme, že představenstvo ČEZu by mělo s návrhem letošní dividendy přijít letos v dubnu nebo květnu. Valná hromada akcionářů, která musí dividendu schválit, by se měla konat letos v červnu. Stát vlastní v ČEZu cca 70% podíl, tudíž teoreticky by měl mít sílu prosadit na valné hromadě vyšší dividendu, resp. vyšší dividendový výplatní poměr.
ČEZ na konci roku 2013 držel na hotovosti 25 mld. Kč plus má přístup k 27 mld. Kč v podobě úvěrových rámců. Hotovostní pozice ČEZu je tak poměrně silná k tomu, aby si mohl dividendu ve výši 65,90 Kč na akcii dovolit vyplatit. Zatím však není nic rozhodnuto. Rozhodnutí bude mít v rukou představenstvo společnosti, resp. valná hromada.
Takto vysokou dividendu vnímáme pozitivně pro akcionáře společnosti. Dnešní zpráva by tak měla mít pozitivní dopad na dnešní obchodování s akciemi ČEZ.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ČEZ: Finální studie proveditelnosti potvrdila realizovatelnost projektu těžby a zpracování lithia
- ČEZ: Trigon Dom Maklerski snižuje cílovou cenu na 910,6 Kč se stálým doporučením „sell“
- Minoritáři ČEZu podali žalobu na stát kvůli windfall tax
- ČEZ: Kepler Cheuvreux zvyšuje cílovou cenu na 990 Kč při stávajícím doporučení „reduce“
- ČEZ: konferenční hovor s managementem
Nejnovější:
- Americké indexy uzavírají kladně
- Americké indexy posilují
- Zvyšujeme cílovou cenu na akcie Kofola ze 410 Kč na 484 Kč, potvrzujeme doporučení "držet"
- Carnival Corp. reportovala za 4Q, očištěný zisk na akcii meziročně vzrostl a předčil očekávání
- Frankfurtská burza na konci týdne mírně posílila
- Colt CZ: Německá armáda si vybrala pistoli České zbrojovky
- Pražská burza plošně rostla
- Paychex, poskytovatel mzdových a HR služeb, reportoval výsledky za 2Q dle očekávání
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan v prosinci podle konečných dat na 52,9 b.
- USA: Prodeje existujících domů v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,5 % při očekávání růstu o 1,2 %




