ČEZ: situace v Bulharsku - rozšířený komentář
Podle informací agentury Reuters bulharský energetický regulátor (DKEVR) zahájil řízení o odebrání licence na dodávky elektřiny společnostem ČEZ (konkrétně ČEZ Elektro Bulgaria, což je obchodní (prodejní) bulharská dceřiná společnost ČEZu, EVN (EVN Bulgaria Electricity) a Energo-Pro (Energo-Pro sales).
Samotný ČEZ ve své aktuální tiskové zprávě upřesnil, že hrozba odebrání licence se netýká distribuční společnosti ČEZ Razpredelenie (hodnota vlastního kapitálu společnosti se pohybuje kolem 7 mld. Kč), ale menší obchodní společnosti ČEZ Elektro (hodnota vlastního kapitálu kolem 1 mld. Kč). V obou společnostech ČEZ drží 67% podíl.
Potvrdila se tak včerejší informace, že by DKEVR mohl na svém dnešním zasedání řízení zahájit. Zahájení řízení o odebrání licence tak opět (obdobně jako v loňském roce) vnáší nejistotu do podnikání ČEZu v Bulharsku.
Podle vyjádření DKEVR společnost ČEZ dluží státní energetické firmě NEK 67,3 mil. leva (cca 942 mil. Kč), EVN dluží 216,6 mil. leva a Energo-Pro 63,7 mil. leva. Všechny tři společnosti mají podle prohlášení regulátora sedm dní na to, aby své závazky uhradily.
ČEZ ve svém dnešním vyjádření uvádí, že doposud neobdržel oficiální stanovisko od bulharského regulátora. Až se tak stane, pak společnost podle svých slov provede důkladnou právní analýzu a je připravena se bránit všemi možnými způsoby. ČEZ trvá na tom, že k odebrání licence neexistuje žádný důvod a že postupuje plně v souladu s bulharskou legislativou.
Jak už jsme uvedli v našem včerejším komentáři, celý spor se primárně týká systému podpory obnovitelných zdrojů (OZE) v Bulharsku. ČEZ po NEK požaduje navrácení podpory OZE, kterou musel platit výrobcům OZE. NEK však ČEZu tyto platby neplatil a na to ČEZ reagoval tím, že své pohledávky vůči NEK začal započítávat proti fakturám za nákup elektřiny od NEK.
ČEZ tak, obdobně jako v loňském roce, opět čelí hrozbě odebrání licence. V roce 2013 se však riziko odnětí licence týkalo celého bulharského distribučního a prodejního byznysu a na základě toho jsme odhadovali riziko odpisu aktiv kolem 5 mld. Kč. Nyní se riziko odnětí licence, jak uvádíme výše, týká jen menšího prodejního segmentu, což by nemuselo znamenat hrozbu tak významných odpisů, které jsme odhadovali v minulém roce. Přesto se domníváme, že aktuální situace v Bulharsku může v nejbližších dnech a týdnech vytvářet negativní tlak na cenu akcie ČEZ. Dnešní nové skutečnosti ohledně situace v Bulharsku tak hodnotíme negativně.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
Nejnovější:
- Nvidia otevře svůj AI ekosystém konkurenčním čipům
- Makroekonomický výhled na tento týden: HDP (Německo), CPI (eurozóna), PPI (Německo, ČR)
- Ratingová společnost Moody’s snížila rating USA na „Aa1“ se stabilním výhledem
- Eurozóna: CPI v dubnu dle konečných dat meziročně vzrostl o 2,2 %
- Firemní výsledky na tento týden: Colt CZ Group, Doosan Škoda Power, Home Depot, Lowe’s,..
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-2,4 %), zlato (+1,68 %), stříbro (+1,05 %)
- Vývoj měnových párů: Dolar oslabuje vůči koruně o 0,66 % na USD/CZK 22,14
- VIG podala nabídku na koupi 80% podílu v pojišťovně Moldasig S.A.
- Frankfurtská burza v úvodu obchodování nepatrně oslabuje
- Pražská burza v úvodu mírně oslabuje, Photon Energy reportoval výsledky