ČEZ: bulharský regulátor zítra bude jednat o možném zahájení procesu odebrání licence
Bulharský energetický regulátor (DKEVR) dnes prohlásil, že uděluje pokutu ve výši 1 mil. leva (cca 14 mil. Kč) distribučním společnostem EVN a Energo-Pro. Ve stejné výši se bulharský regulátor chystá do konce tohoto týdne pokutovat i ČEZ, resp. jeho dceřinou bulharskou distribuční a prodejní společnost. Dále DKEVR sdělil, že na svém zítřejším zasedání bude diskutovat o tom, zda nezahájí řízení o odebrání distribuční licence výše uvedeným společnostem. Informovala o tom agentura Bloomberg.
Již včera jsme informovali o tom, že Bulharsko po třech distributorech elektřiny (včetně ČEZu) požaduje celkem 318 mil. leva (cca 4,4 mld. Kč), které mají tyto distributoři dlužit státní energetické společnosti NEK. Konkrétně, společnost ČEZ odmítá, že by měla nějaký závazek vůči NEK. Celý spor vznikl v souvislosti s podporou obnovitelných zdrojů energie (OZE). ČEZ jakožto jeden z bulharských distributorů a prodejců elektřiny nakupuje od výrobců OZE elektřinu za cenu, jenž je navýšena o podporu OZE. Tuto vyplacenou podporu si ČEZ nárokuje zpět, a to od státní firmy NEK. Tento nárok má ČEZ, podle svého vyjádření, potvrzený usnesením bulharského Nejvyššího správního soudu, jenž bylo vydáno v loňském roce. NEK však společnosti ČEZ tuto podporu OZE neplatil. Na to ČEZ reagoval tím, že přestal platit firmě NEK za nakupovanou elektřinu, resp. začal započítávat své pohledávky vůči NEK.
Tato situace pak vyústila ve spor mezi bulharskými institucemi a tamními distributory, resp. ČEZem. Společnosti ČEZ tak po loňských problémech opět hrozí, že bude v Bulharsku čelit procesu odebrání distribuční licence, což podle našeho názoru může vytvářet negativní tlak na cenu akcie ČEZ.
ČEZ ve svém bulharském distribučním a prodejním segmentu loni realizoval EBITDA zisk ve výši 1 mld. Kč (1,2% podíl na celkové EBITDA za rok 2013), což znamenalo meziroční pokles o 0,5 mld. Kč, když negativně působilo zejména cca 7% regulatorní snížení cen elektřiny pro koncové zákazníky. ČEZ již v loňském roce kvůli nepříznivému regulatornímu prostředí zaúčtoval opravné položky (odpisy) k bulharským aktivům ve výši 2,36 mld. Kč. V případě zhoršení situace v bulharské distribuci podle našeho názoru hrozí zaúčtování dalších opravných položek i v letošním roce.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ČEZ: Morgan Stanley zvyšuje cílovou cenu na 870 Kč při stálém doporučení „Underwt/In-Line“
- ČEZ: Ratingová agentura Moody’s potvrdila rating Baa1 a zvýšila výhled na pozitivní
- ČEZ: EDU II podala kasační stížnost proti rozhodnutí soudu
- ČEZ: Erste přistoupila k navýšení cílové ceny na 1 104 Kč a změnila doporučení na „reduce“
- ČEZ: KHNP v nejbližších dnech podá kasační stížnost kvůli dostavbě Dukovan
Nejnovější:
- Akciové indexy i přes zmírnění ztrát končí v červeném
- Americké indexy pod tlakem celních vyhlídek
- Frankfurtská burza uzavírá s poklesem
- Pražská burza v pátek klesala
- Americké akcie ztrácí, výsledky oznámily Intuit, Deckers Outdoor, Ross Stores a další
- USA: Prodeje nových domů v dubnu na 743 tis. při očekávání 695 tis.
- Colt CZ oznámil záměr uspořádat valnou hromadu mimo zasedání
- Americké futures kontrakty výrazně oslabují, Nasdaq 100 futures -1,83 %
- Vývoj cen komodit: Zlato (+1,09 %), zemní plyn (+1,02 %), měď (+0,57 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,88, dolar oslabuje o 0,74 %