Rally na Wall Street díky progresu na americké politické scéně
Na trzích převládá optimismus, když republikáni umožní alespoň krátkodobě navýšit dluhový strop. Lídři republikánů navrhují dočasné zvýšení dluhového stropu, čímž se Spojené státy vyhnou defaultu a zákonodárci získají dalších zhruba šest týdnů k vyjednávání. Do toho prezident St. Louis Fedu James Bullard sdělil, že kvůli vládnímu shutdownu je utažení kvantitativního uvolňování méně pravděpodobné.
Z ekonomických dat byly dnes reportovány výrazně vyšší než očekávané žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti přibylo v minulém týdnu 66 tis. na 374 tis., výrazně nad očekávanými 312 tis. Za horšími daty stály zejména technické problémy s nově zavedeným softwarem v Kalifornii, kdy se teprve nyní projevily žádosti ze září.
Indexy S&P 500 (+1,68 % na 1684 b.) a Dow Jones (+1,55 %) připisují největší jednodenní zisky za poslední čtyři měsíce. Objem u akcií zahrnutých v S&P 500 převyšuje o 18 % třicetidenní průměr. DJIA se dostává přes psychologicky důležitou hranici 15.000 bodů. Technologický Nasdaq Composite roste o téměř 2 % na 3748 b. Index VIX, který měří riziko na trhu, padá o 15 % pod 17 b. Dolar posiluje proti koši hlavních měn na dvoutýdenní maxima. Výnos desetiletého amerického bondu roste na 2,71 %, na nejvyšší úroveň od 23. září.
Největší zisky zaznamenávají akcie z průmyslového a finančního sektoru. Z bluechipového DJIA nejvíce rostou akcie Nike (NKE; +3,17 %), Visa (V; +2,77 %) a American Express (AXP; +2,66 %). JP Morgan (JPM; +2,48 %) a Wells Fargo (+2,01 %) rostou před zítřejšími výsledky.
Z tříměsíčních minim se dostává ropa WTI. Listopadový kontrakt (CLX3) roste o 1,72 % na 103,36 USD za barel. Zemní plyn (NGX3) roste po reportovaných amerických zásobách o 2,28 % na 3,763 USD za mmBtu. Na druhé straně ztrácí zlato (GCZ3; -0,67 %).
Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- S&P 500 připsal 0,69 %
- Wall Street v plusu, pokračují nebývalé skoky gigantů
- Frankfurtská burza uzavřela týden nepatrným růstem
- Pražská burza v závěru týdne rostla
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan v červenci podle konečných dat na 55,2 b.
- Polovodičové společnosti v úvodu pátečního obchodování táhnou Wall Street vzhůru
- AbbVie zveřejnila výsledky za 2Q a mírně snížila výhled zisku kvůli akvizici Apogee Therapeutics
- Americké futures kontrakty posilují
- Chevron zveřejnil očištěný zisk na akcii za 2Q nad odhady
- USA: Index nákladů práce v 2Q vzrostl o 0,9 % při očekávání 0,8 %




