Průmysl v eurozóně zrychluje
Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v srpnu rostla nejrychlejším tempem od roku 2011. Nezávislý poskytovatel obchodních průzkumů Markit Economics dnes zveřejnil PMI indikátory založené na údajích od nákupních manažerů ze zhruba 3000 podniků v osmi zemích eurozóny, které tvoří přibližně 92 % průmyslové aktivity měnové unie.
Index PMI (index nákupních manažerů) je zveřejňován měsíčně a na finančních trzích se mu přikládá velká váha, jelikož poskytuje předběžnou indikaci toho, co se skutečně odehrává v ekonomice v sektorech výroby, stavitelství, obchodu a služeb. Z průzkumů vychází management firem, analytici ve finančních institucích i centrální banky při tvorbě měnové politiky.
Dle finálních údajů výrobní PMI za srpen v eurozóně rostl na 51,4 bodů z červencových 50,3 b. Mírně se tak ještě vylepšilo prvně reportovaných 51,3 b. Ke zlepšení došlo v Německu, Nizozemí, Itálii, Rakousku a Irsku. Francouzský PMI zůstal bez změny na 49,7 b. Francie tak spolu s Řeckem zůstává pod 50 bodovou hranicí, která odděluje expanzi sektoru od kontrakce. Britský PMI pak dnes vyskočil na 57,2 b. z červencových 54,8 b.
Za růstem PMI v eurozóně stojí nejsilnější příliv zakázek od května 2011. Slabým místem zůstává zaměstnanost, když firmy musí snižovat náklady k udržení konkurenceschopnosti. Ceny vstupů zůstaly bez větších změn a inflační tlaky tak zůstávají utlumeny. Průmysl představuje jen zhruba čtvrtinu ekonomiky eurozóny v soukromém sektoru. Finální index nákupních manažerů za srpen z rozsáhlejší oblasti služeb a kompozitní PMI budou zveřejněny ve středu.
Zdroj: Markit, Reuters, Bloomberg
Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Asijské akcie na začátku měsíce klesají, Index MSCI Asia Pacific -0,6 %
- Akciový výhled
- Evropské futures kontrakty posilují
- Erste: Mediobanca zvyšuje cílovou cenu na 133 EUR při zachování doporučení „outperform“
- CTP: Goldman Sachs snižuje cílovou cenu na 24,2 EUR při stálém doporučení „buy“
- Komerční banka: Citi zvyšuje cílovou cenu na 1 062 Kč při zachování doporučení „neutral“
- Německo: Maloobchodní tržby v červnu meziročně vzrostly o 4,6 % při očekávání 3,1 %
- Očekávané události: Index nákupních manažerů PMI ve výrobě (napříč regiony), ISM ve výrobě (USA)
- S&P 500 připsal 0,69 %
- Wall Street v plusu, pokračují nebývalé skoky gigantů




