Microsoft se po oznámeném odchodu Steva Ballmera ocitá v nejistotě
I když se mnohým zdálo, že po oznámení odchodu Steve Ballmera započnou v Microsoftu bujaré oslavy akcionářů a zaměstnanců, ve skutečnosti je vše trochu jinak. Ballmer, který je výkonným ředitelem Microsoftu už od roku 2000, minulý pátek oznámil, že hodlá během následujícího roku odejít z čela společnosti. Akcie na tyto slova reagovaly prudkým růstem až o 9 %. Nyní to však vypadá, že se investorům odchod Ballmera rozležel přes víkend v hlavě a počáteční euforie opadla.
Podle interních zdrojů v technologickém gigantu v současnosti panuje nejistota ohledně pokračovaní započatých restrukturalizačních plánů. Kritici často vytýkají Ballmerovi, že se za jeho vedení společnost nikam výrazně neposunula. Akcie za doby jeho působení do dnešního dne odepsaly téměř 40 %. Určitě je však vhodné podotknout, že po roce 2000 splaskávala internetová bublina a konkurence v odvětví je čím dál tím ostřejší.
„Potřebují změnit všechno, úplně všechno," říká hlavní investiční ředitel Tigress Financial Partners Ivan Feinseth. „Potřebují být lepší v sociálním, mobilním, analytickém a cloudovém segmentu a zde mají opravdu málo co nabídnout."
Na druhou stranu, tomotu názoru je poměrně snadné oponovat, když se podíváme na úsilí společnosti, které je patrné snad na všech frontách. V roce 2011 se Microsoftu podařilo získat velmi populární telekomunikační sociální síť Skype, i když o ní sváděly boj další firmy, jako je například společnost Cisco Systems, která se nyní snaží u soudu akvizici za 8,5 miliardy dolarů neúspěšně zvrátit. Prim stále hraje na poli kancelářských aplikací a se svým zařízením Kinect pro konzoli XBOX 360 se účastní i revoluce v herním průmyslu. Podíl Windows Phone na trhu s mobilními operačními systémy je zatím sice nepatrný, ale statistiky za 3Q roku 2013 ukazují, že s 3,7 % předběhl Blackberry, které má na trhu 2,9 %, a stal se tak třetím nejvýznamnějším mobilním operačním systémem po Androidu (79,3 %) a iOS (13,2 %).
Ballmer však upírá pozornost především na reorganizaci struktury společnosti. Spojil veškeré hardwarové oddělení do jediného a sloučil také divize Windows a Windows Phone. Na Wall Street se začalo spekulovat, jestli nakonec odchod současného generálního ředitele neohrozí nastartované procesy uvnitř společnosti. Zaměstnanci Microsoftu jsou oslovováni konkurenčními firmami s nabídkami práce a mnoho lidí je z reorganizace poněkud zmateno. Otázkou tedy zůstává, do jaké míry nový CEO bude pokračovat v započatých plánech, jak stmelí lidský kapitál a co nového technologické společnosti přinese.
Akcie (MSFT) oslabují o 1,84 % na 33,52 dolarů.
Zdroj: Bloomberg
David Krejča, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Microsoft ve 3Q překonal očekávání v klíčových metrikách, hlavním tahounem zůstávají cloud a AI
- Wall Street výrazněji ztrácí, Nasdaq -1,8 %
- Microsoft reportuje za 2Q, překonání analytického očekávání bylo zastíněno výnosy cloudových služeb
- Čínská společnost DeepSeek konkuruje nejpokročilejším AI modelům
- Americké akcie v úvodu obchodování posilují, velmi se daří sektoru polovodičů
Nejnovější:
- Zámoří uzavřelo se zisky
- Wall Street opět září
- Index DAX v pátek posílil
- Boeing je údajně blízko dohodě s ministerstvem spravedlnosti v případu pádu dvou letadel
- Komerční banka: JPMorgan snižuje cílovou cenu z 970 Kč na 950 Kč se stávajícím doporučením
- Americké indexy otevírají páteční seanci v zeleném, výsledky reportoval Applied Materials
- Pražská burza v pátek rostla
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan dosáhl v květnu dle předběžných dat 50,8 b.
- Applied Materials reportovaly výsledky za 2Q, výhled na 3Q trhy nenadchl
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+2,17 %), zlato (-1,36 %) a pšenice (-1,22 %)