Denní report - středa 10.07.2013
ČR: KB a ČEZ pomohly burze k lehkému růstu, SRN: Německé akcie bez výrazné změny , USA: Americké akcie zakončily dnešní seanci beze změny
Pražská burza
Popis trhu
Pražská burza po včerejším poklesu nepatrně rostla. Index PX při ještě slabší aktivitě než byla ta včerejší posílil na 871 bodů (+0,3%). Se 105 mil. Kč byl jednookým králem ČEZ, který se po obchodoval nad 470 Kč )+0,7%). Bankovní tituly se vyvíjely rozdílně. Zatímco Komerční bance se podařilo posílit nad 3550 Kč (+0,7%), tak Erste se svezla k hladině 510 Kč (-1,7%). Výpadek Erste nahrazovala pojišťovna VIG, jež se tak po nedávném poklesu vrátila zpět k psychologické metě 1000 Kč (+1,13%). Do kladných hodnot nenašla cestu Telefonica 02, jež zůstala pod 260 Kč (-0,7%). Ještě nepatrně horší výkon podal Philip Morris (-1,2%). Naopak lepší výkon než index podala mediální CETV (+1%).
Podnikové zprávy
Těžební společnost NWR by měla v druhé polovině letošního července oznámit své provozní ukazatele, konkrétně dojednané ceny koksovatelného uhlí a koksu na 3Q 2013 a objemy produkce a prodejů za 2Q 2013. Vývoj světových benchmarkových cen nejkvalitnějšího koksovatelného uhlí se v posledních týdnech a měsících nevyvíjí příznivě, což indikuje mezičtvrtletní pokles cen koksovatelného uhlí a koksu, které NWR dojedná se svými odběrateli pro 3Q 2013.
Spotová cena nejkvalitnějšího koksovatelného uhlí v průběhu druhého letošního čtvrtletí klesla z úrovní kolem 150 USD/t na aktuální hladinu 130 USD/t. Pokles zaznamenaly i světové forwardové kontrakty, když dojednané ceny mezi australskými těžaři a asijskými ocelárnami na 3Q 2013 se pohybují kolem 145 USD/t, což je mezičtvrtletně níže o 15,7 %. Na základě těchto indikací a na základě předpokládaného prodejního mixu (kdy očekáváme, že prodeje koksovatelného uhlí budou ve 3Q 2013 tvořeny zhruba ze 42 % tvrdým koksovatelným uhlím, z 50 % poloměkkým koksovatelným uhlím a z 8 % PCI koksovatelným uhlím) tak odhadujeme, že NWR dojedná na třetí letošní čtvrtletí se svými odběrateli průměrnou cenu koksovatelného uhlí kolem úrovně 90 EUR/t. To by ve srovnání s cenou za 2Q 2013 ve výši 104 EUR/t znamenalo pokles o 13,5 %. S vývojem ceny koksovatelného uhlí korespondují ceny koksu, očekáváme tedy mezikvartální pokles průměrné sjednané ceny koksu o cca 12 - 16 % do rozmezí 207 - 216 EUR/t. Jak již NWR oznámilo na počátku roku 2013, průměrná prodejní cena energetického uhlí na letošní rok je zajištěna na úrovni 60 EUR/t, resp. zhruba 80 % dodávek tohoto typu uhlí je dohodnuto na základně roční ceny a zbývajících 20 % je realizováno na čtvrtletní bázi. Průměrná prodejní cena energetického uhlí na 3Q 2013 by se tak neměla výrazněji odchylovat od úrovně 60 EUR/t.
Co se týče objemů produkce a prodejů uhlí, tak předpokládáme za 2Q 2013 mírné mezičtvrtletní zlepšení. Produkce a prodeje uhlí byly v 1Q 2013 relativně slabé a pokud bude chtít NWR naplnit své letošní cíle, to znamená vytěžit 9 - 10 mil. tun uhlí a prodat 8,5 - 9,5 mil. tun, tak bude muset oproti prvnímu letošnímu čtvrtletí postupně alespoň mírně navyšovat objemy prodejů a produkce. Odhadujeme tak, že NWR by mohlo za 2Q 2013 prodat kolem 1,09 mil. tun koksovatelného uhlí, což je mezičtvrtletně více o 9 %. Podle našich odhadů NWR v posledních měsících netěží téměř žádné koksovatelné uhlí do zásob, což signalizuje, že s prodeji tohoto typu uhlí by nemělo mít NWR (i za stále obtížných tržních podmínek) takový problém. Proto alespoň 9% mezičtvrtletní navýšení prodejů koksovatelného uhlí vidíme reálně. O něco složitější situace podle našeho názoru panuje na trhu s energetickým uhlím, jenž je stále negativně ovlivněn nadměrnými zásobami ve středoevropském regionu. Zásoby uhlí NWR se již tři kvartály v řadě pohybují kolem úrovně 1,3 mil. tun a většinu těchto zásob tvoří energetické uhlí. Proto jsme ohledně prodejů energetického uhlí o něco konzervativnější a prognózujeme za 2Q 2013 cca 4% mezikvartální růst na 1,08 mil. tun. Dále odhadujeme, že by se NWR již v průběhu 2Q 2013 mohlo, v souladu se svým letošním cílem odprodat ze zásob celkem 500 tis. tun méně kvalitního energetického uhlí, podařit odprodat část těchto zásob, s příznivým vlivem do cash flow společnosti. Celkovou produkci uhlí za 2Q 2013 předpokládáme kolem úrovní 2,27 mil. tun, ve srovnání s prvním čtvrtletím 2013 o 5,9 % vyšší.
V koksárenském segmentu očekáváme, že NWR ve 2Q 2013 vyprodukuje zhruba 171 tis. tun koksu (tedy obdobnou úroveň jako v 1Q 2013) a prodá kolem 155 tis. tun (mezičtvrtletní nárůst o 4 %). V současnosti NWR jedná o prodeji své koksovny, sbírá nabídky od potenciálních kupců a celý proces prodeje by chtěla mít společnost dokončen do konce letošního září.
Německo
Hlavní zprávy
Inflace v Německu, měřeno růstem indexu spotřebitelských cen (CPI), činila za červen dle finálních údajů meziměsíčně 0,1 %, meziročně 1,8 %. CPI harmonizovaný s EU rostl meziměsíčně o 0,1 % a meziročně o 1,9 %.
Eurozóna
Fitch zvyšuje rating pro Lotyšsko na BBB+ z BBB se stabilním výhledem. Zvýšení ratingu reflektuje dnešní schválení vstupu Lotyšska do eurozóny k 1. lednu 2014 radou Ecofin. Členství v eurozóně dle Fitch zvýší konzistentnost a kredibilitu hospodářské politiky a snižuje kreditní rizika v bankovním sektoru spojená s expozicemi v jiných měnách. Lotyšské banky budou mít také přístup k likviditě od ECB.
Ratingová agentura Standard & Poor's snížila rating Itálie na BBB, tedy dva stupně nad junk pásmem. Výhled dle agentury zůstává negativní.
Očekávané události
08:00 Index velkoobchodních cen (m-m) (červen): odhady: --, předchozí: -0.4%
08:00 Index velkoobchodních cen (r-r) (červen): odhady: --, předchozí: -0.1%
Popis trhu
Německé akcie poprvé tento týden nedokázaly udržet severní směr a po většinu dne mírně oslabovaly.
Horší náladu na trhy přinesla slabší čísla z čínského zahraničního obchodu. Index DAX krátce před koncem obchodování oslabuje o 0,1% na 8 050 bodů. Nedaří se zejména K+S (SDF -4,7%), Lanxess (LXS -2,0%) a E.Onu (EAON -1,8%). První ze jmenovaných společností obdržela prodejní doporučení od UBS. Opačným směrem míří Beiersdorf (BEI +2,1%), kterému pomáhá vyšší doporučení od Morgan Stanley, Deutsche Bank (DBK +1,3%) a Fresenius (FRE +0,8%). Deutsche Bank rovněž těží ze zvýšeného doporučení, tentokrát od Credit Suisse Group.
Podnikové zprávy
Credit Suisse zvyšuje doporučení pro Deutsche Bank z „neutral" na „outperform", zároveň zvyšuje cílovou cenu z 35 EUR na 37 EUR.
Morgan Stanley zvyšuje doporučení pro Beiersdorf z „underweight" na „overweight".
UBS snižuje doporučení pro K+S z „neutral" na „prodávat" a zároveň snižuje cíl z 35 EUR na 23 EUR. Pro Lanxess snižuje cílovou cenu ze 70 EUR na 62 EUR při doporučení „kupovat".
USA
Hlavní zprávy
Velkoobchodní zásoby v květnu klesly o 0,5 %, když se čekal růst o 0,3 %. Dubnový růst o 0,2 % byl revidován na pokles o 0,1 %. Velkoobchodní tržby vzrostly v květnu o 1,6 %.
Index žádostí o hypotéky MBA k 5. červenci klesl o 4 % po předchozím poklesu o 11,7 %.
PFR Gold Fund
John Paulson spravující hedge fond PFR Gold Fund eviduje od začátku letošního roku 65% ztrátu. Jen za poslední měsíc ztratil fond 23 %.
Zlato "prožilo" nejhorší čtvrtletí
Zlato ztratilo ve druhém čtvrtletí přes 23 %, což představuje největší ztrátu od počátku moderního obchodování v sedmdesátých letech.
V dopise investorům je uvedeno, že hodnota fondu poklesla na 300 mil. USD. Ve fondu jsou investovány převážně Paulsonovy vlastní peníze. Fond reprezentuje nejmenší portfolio firmy zahrnující pouhé 2 % aktiv. Údajně jde o jediné ztrátové portfolio firmy v letošním roce.
Paulsonova firma uvedla, že hodlá nadále investovat do zlata a akcií pro zajištění vůči znehodnocení měny, zatímco centrální bankéři pokračují v uvolněné měnové politice.
Objevují se názory, že zlato konečně opustí klesající trend.
Podle Johna Brynjolfssona spravujícího hedge fond Armored Wolf LLC ovlivňuje Paulson trh nejen svými objemy obchodů, ale také tím, jak významný vliv mají jeho myšlenky na ostatní účastníky trhu. Důležité může být neproražení podpory na úrovni 1200 USD za unci. Například Deutsche Bank odhaduje, že dno na zlatě je pravděpodobně blízko.
Investiční guru Jim Rogers uvedl ve víkendovém rozhovoru, že ještě nezavrhuje možnost poklesu zlata k úrovni 900 USD za unci.
Očekávané události
14:30 Index cen dovozu (m-m) (červen): odhady: 0.0%, předchozí: -0.6%
14:30 Index cen dovozu (r-r) (červen): odhady: 0.4%, předchozí: -1.9%
14:30 Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (k 6.červenci): odhady: 340 tis., předchozí: 343 tis.
14:30 Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (29. červen): odhady: 2955 tis., předchozí: 2933 tis.
15:45 Bloomberg index spotřebitelského komfortu (k 7.červenci): odhady: --, předchozí: -27.5
20:00 Státní rozpočet (červen): odhady: $100.0 mld., předchozí: -$59.7 mld.
Popis trhu
Američtí investoři analyzovali zápis z červnového zasedání FEDu, ve kterém hledali jakékoliv známky o možném ukončení kvantitativního uvolňování. Americké akcie měřeno indexem S&P 500 skončily téměř beze změny na 1652 bodech. Investoři se obávají ukončení kvantitativního uvolňování, neboť dodávaná likvidita FEDem může být investory použita pro investice do rizikových aktiv. Ze sektorů se nejhůře dařilo právě finančním titulům, které by byly případným ukončením odkupu cenných papírů FEDem nejvíce zasaženy. Navíc bankovní instituce čelí tlaku ze strany regulátora, který navrhuje, aby osm největších finančních institucí v USA zadržovalo vyšší objem kapitálu, neboť jsou pro finanční trh systémově důležité.
Podnikové zprávy
Fastenal
Průmyslová dodavatelská společnost Fastenal reportovala za druhý kvartál růst zisku o 7,7 % na 121 milionů dolarů (41 centů na akcii) oproti 112 milionům (38 centů na akcii) dosažených v minulém roce. Společnost prodává spojovací materiály, nářadí a další předměty pro průmysl a stavebnictví a rovněž zajišťuje služby včetně logistiky, řízení zásob, výroby apod.
Tržby rostly o 5,3 % na 847,6 milionů dolarů. Analytický konsensus počítal se ziskem na akcii ve výši 41 centů při tržbách 857 milionů dolarů. Hrubá marže se zlepšila na 52,2 % z 51,6 %.
Family Dollar
Společnosti Family Dollar klesl zisk za třetí fiskální kvartál na 120,9 milionů dolarů z loňských 124,54 milionů dolarů. Zisk na akcii (EPS) se snížil na 1,05 USD z 1,06 USD. Tržby vzrostly o 9 % na 2,57 miliardy dolarů z 2,36 miliard dolarů. Analytici očekávali zisk na akcii 1,03 USD při tržbách 2,57 miliardy dolarů.
Firma zpřesnila svůj celoroční výhled pro EPS na 3,77-3,82 USD. Dříve byl firemní odhad v rozmezí 3,73-3,93 USD. Z Family Dollar odešel šéf marketingu Paul White.
HP
Doporučení pro HP zvýšeno na koupit z prodat. Cílová cena zvýšena na 32 USD z 16 USD.
NYSE
NYSE Euronext (NYX) si přidává další byznys v Londýně ke své činnosti. NYSE oznámila, že nahradí Britskou bankovní asociaci v administraci mezibankovní sazby Libor. Mělo by tak dojít k obnovení výrazně poškozené důvěry v tuto sazbu. Manipulace s Liborem ze strany traderů bank vyústila v 2,5 miliardy dolarů na pokutách. Na Libor je navázaný nepředstavitelný objem úvěrů a derivátů odhadovaný asi na 300 bilionů dolarů.
Důvěryhodnost Liboru je důležitá i pro NYSE, protože na derivátové burze NYSE Liffe v Londýně se obchoduje s futures kontrakty navázanými na Libor.
Právě byznys NYSE s deriváty v Evropě pomohl přitáhnout akviziční pozornost Intercontinental Exchange (ICE). ICE převezme NYSE Euronext za 10 miliard dolarů.
Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Denní report - čtvrtek 01.05.2025
- Denní report - středa 30.04.2025
- Denní report - úterý 29.04.2025
- Denní report - pondělí 28.04.2025
- Denní report - pátek 25.04.2025
- Denní report - čtvrtek 24.04.2025
- Denní report - středa 23.04.2025
- Denní report - úterý 22.04.2025
- Denní report - pondělí 21.04.2025
- Denní report - čtvrtek 17.04.2025