Pražská burza oslabila, včerejší „hvězdy" CETV a NWR propadly
Pražská burza měřena indexem PX dnes ztratila 0,5% a uzavřela na hladině 980,3b. V čele poklesu stanuly akcie CETV (-8%) a NWR (-7,5%), které již během dopoledne rychle smazaly včerejší zisky.
Uhelná společnost NWR se dnes ocitla pod „palbou" redukcí cílů ze strany Citi & Unicredit s pokračujícím prodejním doporučením spolu s downgradem ratingu ze strany Moody's (B2) s negativním výhledem. Prodejní objednávky poslaly titul na nové minimum 32,10 Kč, část ztrát nicméně během odpoledne akcie umazala se závěrem na 33,50 Kč celkově při aktivnějším obchodování. Spíše než (očekávaná) redukce targetů po nedávných výsledcích ale bude investory v dalších týdnech zajímat výhled sektoru pro 2. pololetí - první indikace Q3 cen australských těžařů domluvené s asijskými oceláři by měly přijít během následujících týdnů.
Výběr tučných zisků u CETV ve včerejší seanci v zámoří se logicky přenesl i na domácí trh, když akcie sestoupily ze včerejších maxim okolo 78 Kč k úrovni 70 Kč /a. Negativní vývoj na okolních trzích posunul níž i rakouské tituly - VIG ztratil 2,3% (1008 Kč), Erste Bank zavřela pod 660 Kč úrovní (-0,8%). Naopak nákupní zájem v závěru dne vytáhl akcie Telefonicy ČR ze záporu (dnešní minimum na 288,10 Kč!) a titul zavřel se ziskem 1,1% na 296 Kč. Největší objem 225 mil. Kč dnes protekl u ČEZu, který se vrátil na hladinu 560 Kč (+0,4%). Ostatní emise uzavíraly bez větších změn.
David Lamač, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Evropské futures kontrakty stagnují
- Očekávané události: Index investorské důvěry Sentix (Eurozóna)
- Zámořské akcie uzavřely na nových historických maximech
- Americké akcie směřují k novým rekordům
- Frankfurtská burza zakončuje pátek růstem
- Pražská burza klesala
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan dosáhl v lednu dle předběžných dat 54,0 b.
- Amazon Pharmacy rozšiřuje nabídku o tabletovou formu léku Wegovy od Novo Nordisk
- Wall Street otevírá poslední seanci týdne pozitivně
- Erste Group dokončila akvizici Santander Bank (+komentář analytika)




