Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Souhrn z trhu - reporty > Denní report - pátek 29.03.2013

Denní report - pátek 29.03.2013

29.3.2013 16:36

Pražská burza

Očekávané události

Rozpočet (březen): odhady: --, předchozí: 5.6 mld.

Hlavní zprávy

Peněžní zásoba měřená agregátem M2 vzrostla v únoru o 4 % po předchozím růstu o 4,6 %.

Podnikové zprávy

Společnost ČEZ dnes, na základě svého tiskového prohlášení, informovala, že podala stížnost na Bulharskou republiku k Evropské komisi kvůli nedodržování národního i evropského energetického regulačního rámce. ČEZ v dnes odeslané stížnosti žádá Evropskou komisi o nezávislé posouzení celé situace s cílem zajistit svým bulharských dceřinným společnostem (ČEZ Razpredelenie a ČEZ Electro) objektivní a spravedlivé postupy. Podle ředitele divize distribuce a zahraničí Tomáše Pleskače se jedná zejména o způsob zahájení procedury odebrání licence. K zahájení procesu odebrání licence došlo v únoru letošního roku na popud bulharského premiéra a nikoliv nezávislého energetického úřadu. K odebrání licence vyzýval také generální prokurátor. To je podle společnosti ČEZ v rozporu s evropských právem. ČEZ ve své dnešní tiskové zprávě zopakoval své přesvědčení o tom, že neshledává žádné zásadní pochybení ve své dosavadní činnosti, jenž by mělo vést k odebrání licence bulharských dceřinných společností ČEZ Razpredelenie a ČEZ Elektro.

Jak už jsme dříve informovali, bulharský energetický regulátor DKEVR by měl rozhodnout o odebrání či neodebrání licence 16. dubna. Situaci v Bulharsku vnímáme jako riziko pro letošní výsledky hospodaření společnosti ČEZ.

Společnost Orco hospodařila v roce 2012 s čistou ztrátou 40 milionů euro (zhruba miliarda korun) v porovnání se ztrátou 53 milionů euro v roce předchozím. Tržby firmě vzrostly meziročně o 65 % na 260 milionů euro. Nárůst tržeb byl způsoben především prodejem projektu Sky Office v Düsseldorfu za 117 milionů euro.

Čistá hodnota aktiv (NAV) vzrostla na 528 milionů eur z 378 milionů v roce 2011. Při přepočtení na akcii však NAV klesla na 4,9 eura z 22,2 eur.

Německo

Podnikové zprávy

Eurozóna

Francouzská farmaceutická společnost Sanofi (SFY) oznámila, že plánuje investovat 75 milionů dolarů do nové továrny ve Vietnamu, kde roste poptávka po jejích produktech.

Nová továrna v městě Ho Chi Minh by měla zahájit výrobu koncem roku 2015. Továrna bude mít výrobní kapacitu 90 milionů jednotek ročně s možným navýšením na 150 milionů.

Farmaceutické produkty Sanofi jsou na vietnamském trhu přítomny více než 50 let a nová továrna tak má dále posílit vedoucí pozici společnosti na emerging markets včetně jihovýchodní Asie.

USA

Hlavní zprávy

Další znaky ekonomického zotavení USA: Rostoucí spotřeba a vylepšená spotřebitelská důvěra

Osobní spotřeba v USA se v únoru zvýšila nejvíce za posledních měsíců díky rostoucím příjmům domácností. Zveřejněná čísla ukazují, že zlepšující se situace na pracovním trhu popohání celkovou poptávku.

Spotřeba domácností, která tvoří okolo 70 % amerického HDP vzrostla o 0,7 % po 0,4 % růstu v lednu. Lednový údaj byl revidován výše z předchozích 0,2 %. Medián odhadů 78 analytiků oslovených agenturou Bloomberg pro únorový růst spotřeby činil 0,6 %. Osobní příjem vzrostl o 1,1 %, když se čekalo zvýšení pouze o 0,8 %. Lepší únorová čísla o osobním příjmu přišla po 3,7 % propadu v lednu, kdy se částečně projevilo 2 % zvýšení daně z příjmu a vyšší daně pro bohaté Američany. Osobní příjem v prosinci byl výrazně vyšší, protože docházelo k vyplácení dividend a bonusů před navýšením daní od nového roku. Tento jev pak zkreslil lednová data. Disponibilní příjem, tedy příjem po zaplacení daní a upravený o inflaci rostl o 0,7 %. V předchozím měsíci poklesl o 4 %.

S rychleji rostoucími příjmy než výdaje roste míra úspor. V procentním vyjádření z disponibilního příjmu činila v únoru míra úspor 2,6 % oproti 2,2 % v lednu, ale stále je na pětiletém minimu.

Rostoucí spotřeba je jeden z důvodů, proč ekonomové předpovídají další růst amerického HDP po 0,4 % růstu v posledních třech měsících minulého roku, který ukázala včera revidovaná data. Ve třetím kvartálu roku 2012 americká ekonomika měřeno HDP vzrostla o 3,1 %. Zpomalení ve čtvrtém kvartálu bylo způsobeno největším poklesem armádních zakázek od roku 1972 a menší tvorbě zásob.

Medián růstu HDP dle analytiků počítá v prvním kvartálu s růstem HDP o 2 %. Zaměstnavatelé přijali v únoru 236 tis. nových pracovníků po 119 tis. nárustu v předešlém měsíci.

U maloobchodních tržeb se očekává udržitelný růst. Například Macy´s Inc., druhý největší řetězec obchodních domů, počítá v tomto roce s 3,5 % růstem tržeb po loňském 3,7 % růstu. Rovněž roste spotřeba u větších položek spotřebního koše jako jsou automobily, když domácnosti nahrazují starší vozy a využívají tak momentálně nízkých úrokových sazeb.

Indexy důvěry zatím zůstávaly méně povzbudivé. Bloomberg index spotřebitelského komfortu klesl minulý týden po druhé za sebou na nejnižší úroveň od půlky února. Dnes zveřejněný finální údaj spotřebitelské důvěry University of Michigan byl však výrazně vylepšen na 78,6 b. z předchozích 72,6 b. a během března se tak důvěra mezi spotřebiteli díky příznivějším podmínkám na pracovním trhu vylepšuje.

Zlepšení na pracovním trhu a zvýšení bohatství domácností spojených s růstem cen akcií a domů pomáhá tlumit dopady vyšších daní a nákladných pohonných hmot. Za růstem cen aktiv pak stojí především kvantitativní uvolňování amerického Fedu, který na trhu nakupuje od podzimu měsíčně státní dluhopisy a MBS za 85 miliard dolarů. Index S&P včera uzavřel na rekordních 1569,19 bodech. S&P/Case-Schiller index cen domů v 20 amerických městech vzrostl za posledních dvanáct měsíců do ledna o 8,1 %. Jedná se o největší meziroční růst od června 2006.

Rostoucí ceny pohonných hmot vytlačují výše inflaci. Index spotřebitelských cen vzrostl dle posledních údajů o 0,4 % po předchozích dvou měsících, kdy ceny stagnovaly. V současnosti je meziroční míra růstu spotřebitelských cen na 2 %. Cenový index výdajů na osobní spotřebu (PCE) vzrostl v únoru o 0,4 % a oproti posledním dvanácti měsícům je výš o 1,3 %, což je pod 2 % cílem Fedu. Jádrový index PCE, který vylučuje ceny potravin a energií, se zvýšil o 0,1 % a oproti minulému roku rovněž vzrostl o 1,3 %. Bezpečná míra inflace tak zatím dává Fedu prostor pro pokračování v monetárních stimulech. Fed minulý týden sdělil, že bude pokračovat v nákupech aktiv, dokud neuvidí výrazné zlepšení na pracovním trhu. Míra nezaměstnanosti je nyní na 7,7 %. Fed již dříve sdělil, že jeho metou při maximálně uvolněné měnové politice je míra nezaměstnanosti ve výši 6,5 % a měnovou politiku nebude utahovat dokud inflace zůstane pod 2,5 % a dlouhodobější inflační očekávání zůstanou dobře ukotvena.

Očekávané události

14:58 Markit PMI index aktivity (březen): odhady: 55.0, předchozí: 54.9
16:00 Stavební výdaje (m-m) (únor): odhady: 1.0%, předchozí: -2.1%
16:00 ISM ve výrobě (březen): odhady: 54.0, předchozí: 54.2
16:00 Cenový index ISM (březen): odhady: 59.8, předchozí: 61.5


Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,1450625,61294
USD21,3218822,61812
GBP28,3900330,11597
CHF25,7653127,33169
PLN5,648605,99200

Kompletní informace zde