Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Odborné články > Je na pořadu dne korekce amerických indexů?

Je na pořadu dne korekce amerických indexů?

27.3.2013 12:02

Při korekci amerických indexů, která vyvrcholila v listopadu loňského roku, jsem v komentáři upozorňoval na tři opakující se formace na indexu S&P500, které indikovaly možný následující růst. Předpoklad se naplnil a širší index S&P v uplynulých měsících posílil o více jak 15%. Po tomto výrazném růstu je určitě opět na čase se zamyslet nad tím, co mohou indexy dělat dál.

Již v předchozím komentáři jsem upozorňoval, že nejsem velkým zastáncem opakujících se technických formací, ale je pravdou, že aktuální vývoj opět nabízí poměrně zajímavé srovnání s minulostí. Graf indexu.

Propad v závěru listopadu 2011, společně se situaci z úvodu června 2012, byl indikací pro očekávaný růst, kterého jsme svědky v posledních měsících. Následný vývoj z roku 2011 je velmi podobný tomu, který byl k vidění na daném indexu v poslední době. Po dosažení ostrého dna (na grafu označeno jako situace č. 1) došlo k rychlému růstu, který byl částečně korigován (situace č. 2). Po této mírné korekci přišel vytrvalý růst, který nebyl přerušován výraznějšími pohyby směrem dolu. Podstatnější korekce růstu přišla až po několika týdnech, ani v jednom případě se však nejednalo o pokles větší než 3% (v grafu situace č. 3). Po tomto nadechnutí pokračoval index v dalším růstu. Po dosažení nových maxim probíhalo na konci března roku 2012 relativně volatilní obchodování. Podobné situace jsme opět svědky aktuálně, když index S&P vytvořil v posledních dnech nové maximum a volatilním způsobem se kolem něj pohybuje.

Pokud by se měla situace z roku 2011/2012 opakovat, měl by v následujících týdnech přijít poměrně citelný pokles. Těžko lpět na detailech a předvídat, zda je reálné, že před poklesem dojde ještě k vytvoření nových maxim (a tím pádem pravděpodobně historických maxim na indexu S&P500), obecně je však při přijetí této teze základní směr pro příští období poměrně zřejmý.

Je pravda, že makroekonomická data z poslední doby jsou relativně dobrá a valuace akcií není z historického pohledu nijak vysoká. Tyto skutečnosti (společně s aktivitou FEDu, na kterou se nesmí zapomínat) mohou ospravedlňovat předchozí růst, nemusí být však překážkou pro krátkodobý pokles. Pokud se grafický vývoj zasadí do kontextu rozpočtových škrtů, jednání o dluhovém strupu a opětovné nervozity v Evropě (Kypr, povolební pat v Itálii), poklesu v následujících týdnech se začíná věřit opět o něco více.

Tak jak jsem byl v listopadu loňského roku optimistou na následující vývoj, aktuálně jsem podstatně opatrnější. Pravděpodobnost poklesu indexu S&P500 v následujících týdnech zpět k hranici 1500 bodů (a následně až na 1450 bodů) je podle mého názoru podstatně pravděpodobnější, než že indexy budou pokračovat v růstové rally k úrovním 1650-1670 bodů, kde je hranice dlouhodobého růstového trendu.


David Brzek, makléř
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,1290525,59595
USD21,2908222,58518
GBP28,7263130,47269
CHF25,8856627,45934
PLN5,668546,01316

Kompletní informace zde