Denní report - úterý 19.03.2013
ČR: Pražská burza potřetí za sebou v záporu, SRN: Německé akcie se v závěru propadly, USA: Americké indexy v závěru vylepšily své hodnoty, DJIA registruje symbolický růst
Pražská burza
Popis trhu
Pražská burza v úterý podobně jako ostatní evropské trhy oslabila. Třetí pokles v řadě poslal index PX dolů k hladině 980 bodů (-0,7%). Největší objem protekl na ČEZu (380 mil. Kč), jehož akcie propadly na 564 Kč (-2%) i přes dohodu s Czech Coal o dodávkách uhlí. Banky dopadly tentokrát o něco lépe. Erste se držela na dohled 590 Kč (-1,13%), když pokles ve Vídni k 580 Kč přišel až po našem závěru. Komerční banka neudržela 3900 Kč (-0,7%), když se 110 mil. Kč registrovala druhý nejvyšší objem dne. Pod metu 310 Kč (-1%) se podívala Telefonica 02, která doplatila na propad sousedního Telecom Austria (-6%). Nedařilo se ani mediální CETV (-2,5%) s obchody u 95 Kč. Naopak stagnace těžební NWR u 75 Kč patřila k tomu lepšímu co domácí trh v úterý nabídl. Celkově se index PX nachází u předchozí hladiny podpory na 980 bodech.
Podnikové zprávy
Společnost ČEZ dnes, podle jejího oficiálního prohlášení v tiskové zprávě, uzavřela dlouhodobou smlouvu na dodávku uhlí pro elektrárnu Počerady se skupinou Czech Coal. Podpis smlouvy mezi těmito společnostmi (konkrétně mezi ČEZ a společností Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal) se očekával, jelikož již na konci února management ČEZu indikoval, že dohoda je „velmi blízko". Dnes uzavřený kontrakt může podle vyjádření generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše zabezpečit dodávky uhlí až na téměř 50 let, tedy až za rok 2060. Cena uhlí byla touto smlouvou stanovena na 38,80 Kč za GJ, což je v souladu s dřívějšími indikacemi a odhady trhu. Podle vyjádření ČEZu cena odpovídá cenám aktuálně sjednávaným na českém trhu. Do roku 2023 se bude cena postupně přibližovat na úroveň 65 % ceny černého uhlí ARA, což je referenční cena černého energetického uhlí v dodací paritě do přístavů v Amsterdamu, Rotterdamu a Antverpách. Cena na úrovni 38,80 Kč za GJ znamená navýšení o zhruba 18 %, když doposud ČEZ odebíral uhlí z dolu Vršany za cenu okolo 33 Kč/GJ. ČEZ by na základě této dohody měl z dolu Vršany odebírat 5 mil. tun uhlí ročně, což je pokles z dosavadních 8,5 mil. tun. Nově uzavřený kontrakt by měl mít do letošního EBITDA zisku celkově pozitivní efekt ve výši zhruba 2 mld. Kč, jak už na konci února předeslal finanční ředitel ČEZ Martin Novák. ČEZ by tak podle našeho názoru měl korigovat svůj výhled letošního EBITDA zisku směrem nahoru z původně oznámených 80 mld. Kč na zhruba 82 mld. Kč, což vnímáme pozitivně. Očekáváme tak, že díky tomuto novému kontraktu nebude muset ČEZ v letošním roce tolik omezit produkci ve svých tuzemských uhelných elektrárnách, jak původně očekával, naopak by se produkce mohla spíše přiblížit úrovním z loňského roku a zajistit tak výše zmíněný pozitivní efekt do EBITDA ve výši 2 mld. Kč. Výše zmíněná dohoda o dodávkách uhlí dále, v souladu s očekáváním, rovněž zahrnuje opci na prodej elektrárny Počerady. V rámci této klauzule se tak může ČEZ dohodnout s Czech Coal na prodeji tohoto zdroje, když první termín pro možný prodej je stanoven na rok 2016, druhý termín je stanoven na rok 2024. Akcie ČEZ na dnes uzavřený kontrakt aktuálně nereagují (stagnují na úrovni 576 Kč), jelikož uzavření dohody mezi ČEZ a Czech Coal bylo trhem očekáváno. Přesto dohodu hodnotíme pozitivně, jelikož by měla zlepšit ziskovost ČEZu v letošním roce.
Společnost ČEZ dnes odpoledne ve své tiskové zprávě oznámila prodej uhelné elektrárny Chvaletice společnosti Litvínovská uhelná a. s. Prodejní cena činí 4,12 mld. Kč a je téměř v souladu s cenou, o které se již dříve spekulovalo v médiích. ČEZ dále navíc každoročně získá 90 % z tržní ceny povolenek CO2 předělovaných zdarma elektrárně Chvaletice, což využije pro další modernizaci svých elektráren. Celkem se jedná o 5,3 mil. tun povolenek v celkové hodnotě zhruba 450 mil. Kč při jejich dnešních cenách, jak sděluje ČEZ ve svém tiskovém prohlášení. Smlouva o prodeji nezahrnuje dodávky uhlí od společnosti ČEZ. Prodej Chvaletic byl námi i trhem očekávaný, což již indikovala upravená dohoda o narovnání s Evropskou komisí, o které management ČEZu informoval na konci února. Evropská komise nyní musí ještě potvrdit dostatečnou kvalifikaci společnosti Litvínovská uhelná a. s., jinými slovy bude muset ještě prodej Chvaletic schválit. Dalším zájemcem o elektrárnu Chvaletice byla společnost EPH, nakonec však neuspěla a vítězem tendru se tak stala Litvínovská uhelná a. s., jenž patřila do skupiny Czech Coal. Podle dnešních informací deníku Mladá fronta Dnes však vlastník skupiny Czech Coal Pavel Tykač prodal společnost Litvínovská uhelná manažerům skupiny Janu Dienstlovi a Tomáši Fohlerovi (oba získali po 50 % společnosti). Podle vyjádření ředitele divize strategie a člena představenstva ČEZ Pavla Cyraniho z dnešní tiskové konference by mohl prodej Chvaletic do zisku roku 2013 přinést až 2 mld. Kč. Čistý zisk ČEZu by se tak v letošním roce podle našeho odhadu mohl pohybovat kolem úrovně 39 mld. Kč.
Německo
Hlavní zprávy
Ukazatel ekonomického sentimentu ZEW vzrostl za březen na 48,5 b. po předchozí hodnotě 48,2 b. a při očekávání 48.1 b.
Ukazatel současných podmínek ZEW překonal očekávání 6,0 b. a vzrostl meziměsíčně na 13,6 b. z 5,2 b.
Počet registrací nových automobilů poklesl v únoru o 10,5 %. V lednu byl zaznamenán pokles o 8,7 %.
Eurozóna:
Stavební výroba poklesla v lednu meziměsíčně (po sezónním očištění) o 1,4 %. Předchozích -1,7 % bylo ale revidováno na +0,3 %. Meziročně (po očištění k pracovním dnům) byl zaznamenán pokles o 7,3 %. Předchozích -4,8 % bylo revidováno na -4,6 %.
Ukazatel ekonomického sentimentu podle průzkumu ZEW poklesl v březnu na 33,4 b. z předchozích 42,4 b.
Očekávané události
08:00 Výrobní ceny (m-m) (únor): odhady: 0.2%, předchozí: 0.8%
08:00 Výrobní ceny (r-r) (únor): odhady: 1.5%, předchozí: 1.7%
Eurozóna:
10:00 Běžný účet (bez sezónního očištění) (leden): odhady: --, předchozí: 27.0 mld.
10:00 Běžný účet (sezónně očištěno) (leden): odhady: --, předchozí: 13.9 mld.
16:00 Spotřebitelská důvěra (březen - předběžný): odhady: -23.2, předchozí: -23.6
Popis trhu
Německé akcie byly po většinu dnešní seance pod mírným prodejním tlakem, který však v poslední hodině zesílil.
Investory znepokojovala nejistota ohledně zdanění bankovních vkladů na Kypru, jímž EU a MMF podmiňuje finanční pomoc předlužené vládě. Index DAX končí obchodování se ztrátou 0,76% na 7 950 bodech. Nejhůře si díky zprávám o připravovaném navýšení kapitálu vede ThyssenKrupp (TKA -5,6%). Nedaří se ani Deutsche Bank (DBK -4,2%) a Daimleru (DAI -2,4%), který ohlásil pokles únorových prodejů na Starém kontinentě. V zelených číslech se dokázal udržet Merck (MRK +1,0%), Henkel (HEN3 +1,3%) a Beiersdorf (BEI +0,6%).
Podnikové zprávy
ThyssenKrupp se podle německého listu Handelsblatt připravuje na navýšení kapitálu.
Management zvažuje navýšení až o 1 mld. EUR.
Nejvíce by plánovaný krok postihl nadaci Krupp, která vlastní 25,3 % společnosti. ThyssenKrupp však podle listu bude muset čelit několika složitým situacím, což by mohlo přesvědčit šéfa nadace Bertholda Beitze o nutnosti navýšení kapitálu.
USA
Hlavní zprávy
Stavební povolenky vzrostly v únoru o 4,6 % na 946 tis. Očekával se nárůst o 2,3 % na 925 tis. Předchozích 925 tis. bylo revidováno na 904 tis.
Započatá výstavba v únoru dosáhla 917 tis., když se očekávalo 915 tis.
Pozitivně překvapila revize předchozí hodnoty z 890 tis. na 910 tis.
Index výrobních cen v únoru meziměsíčně vzrosl v souladu s očekáváním o 0,3 %. Předchozí růst o 0,1 % byl revidován na stagnaci. Meziročně došlo k poklesu o 0,4 % při očekávání -0,5 % a předchozí hodnotě -1,2 %.
Očekávané události
12:00 Index žádostí o hypotéky MBA (15. březen): odhady: --, předchozí: -4.7%
19:00 Fed rozhoduje o úrokové sazbě (20. březen): odhady: 0.25%, předchozí: 0.25%
Popis trhu
Americké akciové indexy dnes většinu seance ztrácely v návaznosti na nejistotu okolo záchranného balíku pro Kypr podmíněný zdaněním bankovních depozit. Během obchodního dne kyperský parlament řekl „NE" tomuto bezprecedentnímu kroku a příští dny tak přinesou další jednání a pokračující nervozitu - především - na evropských trzích.
Širší index S&P nakonec ztratil 0,24%, zatímco slušné zisky registrovaly "bezpečné přístavy" - poptávka po vládních dluhopisech USA a Německa tlačí výnosy dolů - 10letý německý bond aktuálně na nejnižší úrovni v tomto roce! Další růst zaznamenalo i zlato (+0,4%) dostávající se na měsíční maximum.
Evropské zprávy tak dnes zastiňují další slušnou porci dat z nemovitostního trhu (růst započatých staveb i stavebních povolenek), indikující pokračující oživení daného sektoru. Ten se dnes nacházel v zelených číslech - stavař KB Home (KBH +3%) prolomil roční maxima (i na pozadí upgradu od Raymond James). Dařilo se i spol. Hovnanian (HOV +3,3%) či Toll Brothers (TOL +1,4%). Přestože většina stavebních společností za uplynulý rok silně zpevnila, jejich pozitivní momentum v prostředí nízkých úrokových sazeb a dalších stimulů ze strany Fedu ještě není u konce.
Mírně v pozitivním teritoriu se dnes držely defenzivní odvětví - telekomunikace, spotřebni statky, utility a zdravotnictví, naopak silněji odepisovaly společnosti z energetického sektoru a sektoru základních materiálů.
V rámci S&P500 se dnes nejvíce dařilo maloobchodnímu řetězci Walgreen (WAG +5,5%) po silných kvartálních číslech, naopak slabý výhled potopil předního výrobce videoher Electronic Arts (EA -8,3%), po nichž se „poroučel" i ředitel společnosti. EA tak ztratil polovinu letošních zisků, přesto od začátku roku stále akcie registrují 17% růst.
Zítra čekejme hlasování Fedu o úrokových sazbách a výsledky jednání o pokračování implementovaných měnových stimulů (QE3).
Podnikové zprávy
Samsung Electronics vyvíjí „chytré" náramkové hodinky.
Stejný záměr představila před časem společnost Apple. Samsung se přípravou nového produktu již krátký čas zabývá a pracuje tvrdě. Výkonný vicepresident společnosti Lee Young Hee uvedl, že firma připravuje budoucí produkty a hodinky mezi ně jednoznačně patří. Nezveřejnil však detaily nového produktu. Apple nedávno prohlásil, že na designu jeho nových hodinek pracuje okolo 100 zaměstnanců a hodinky mají disponovat obdobnými funkcemi jako iPhone a iPad. Apple chce své hodinky představit ještě letos.
Citigroup včera souhlasila s uhrazením 730 mil. USD, čímž se vypořádá se skupinovou žalobou. Citigroup měla podle žaloby uvést v omyl investory v průběhu finanční krize. Mezi oklamané investory patřil Arkansas Teacher Retirement Systems a Louisiana Sheriff's Pension a Relief Fund. Citigroup uvedla, že částku uhradí, aby se vyhnula sporům, ale trvá na tom, že nepochybila.
Akcie společnosti Harvest Natural Resources (HNR) se propadly o 33 %, přičemž v úvodu seance ztrácely až 40 %. Společnost oznámila, že objevila chyby v účetnictví, které si mohou vyžádat zpětnou úpravu účetních závěrek až do roku 2010. Ropná a plynárenská společnost navíc dodala, že očekává ztrátu za loňský rok a nyní visí otazník nad budoucností firmy.
Akcie (HNR), které se letos obchodovaly nad 10 USD se nyní obchodují na úrovni 3,9 USD.
Sterne Agee dnes snížila doporučení pro Chesapeake Energy (CHK -6%) na „underperform" s komentářem, že společnost není v pozici, aby těžila ze vzrůstající ceny futures na zemní plyn.
David Krejča
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Denní report - středa 14.05.2025
- Denní report - úterý 13.05.2025
- Denní report - pondělí 12.05.2025
- Denní report - pátek 09.05.2025
- Denní report - čtvrtek 08.05.2025
- Denní report - středa 07.05.2025
- Denní report - úterý 06.05.2025
- Denní report - pondělí 05.05.2025
- Denní report - pátek 02.05.2025
- Denní report - čtvrtek 01.05.2025