Sázka na zemní plyn se Exxonu zatím nevyplácí
Výsledky těžařského gigantu Exxon Mobil (XOM) dle některých začínají ukazovat na chybnou sázku, kterou byly pro společnost investice do těžby zemního plynu.
Investoři dosud oceňovali stabilitu hospodářských výsledků (akcie za poslední rok připsaly 14 %), které byly během posledního kvartálu ovlivněny zejména špičkovým rafinérským byznysem. Je však otázkou jak dlouho jejich optimismus vydrží vzhledem k nepříznivým trendům, které společnost vykazuje.
Produkce ropy i zemního plynu klesá. Stejným směrem si sice vydává i celková globální produkce, avšak firma trestuhodně ztrácí pozici v domovských USA, kde od poloviny roku 2010 snížila těžbu o zhruba 8 %, zatímco národní produkce vzrostla o 14 %.
Nákup plynařského těžaře XTO Energy za 31 mld. USD z roku 2010 se tak ukazuje jako velice nákladná záležitost, jejíž ekonomická racionalita se vzhledem k přetrvávajícím nízkým cenám plynu každý měsíc snižuje.
Akcie společnosti v pátek odepsaly 1,45 % na 90,27 USD.
Zdroj: Reuters
Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Wall Street otevírá páteční obchodování v záporu
- Exxon Mobil reportoval očištěný zisk na akcii za 4Q v souladu s konsenzem analytiků
- Exxon Mobil očekává negativní dopad na zisk až 1,2 mld. USD ve 4Q kvůli nižším cenám ropy
- Wall Street se v úvodu obchoduje smíšeně
- Hlavní americké indexy v úvodu seance posilují, akcie Amazonu po výsledcích rostou o 11 %
Nejnovější:
- USA uzavírá bez výraznějších změn
- Americké indexy rostou
- Frankfurtská burza zakončila týden v zelených číslech
- Pražská burza konči týden silným poklesem
- Americké akcie na začátku obchodování oscilují kolem nuly
- Colt CZ oznámil navýšení kontraktu na dodávku zbraní s dánským rezortem obrany
- Americké futures kontrakty mírně posilují
- USA: Index CPI v lednu meziročně vzrostl o 2,4 % při očekávání 2,5 %
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+2,01 %), zemní plyn (-1,71 %), měď (-1,31 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,26




