Fed „vyslyšel" volání po dalších měnových stimulech, indexy zpevňují, americký dolar slábne
Fed představil nové kolo kvantitativního uvolňování (QE3) ve formě nákupu hypotečních dluhopisů v objemu 40 mld. USD/měsíc bez časového omezení. V případě dalšího zhoršování situace na trhu práce bude současně Fed zvažovat nákupy i jiných aktiv a uplatnění dalších nekonvenčních nástrojů pro stimulaci růstu.
Měnový výbor též ponechal sazby nezměněny, přičemž předpokládá udržení sazeb na současné úrovni minimálně do poloviny r.2015.
Nový měnový stimul, který lze zjednodušeně interpretovat jako tisk peněz okamžitě vyvolává rally - indexy zpevňují na nová letošní maxima (S&P500 1445b), strmý růst zaznamenávají i drahé kovy - zlato překonává hranici 1750 USD / unci, zatímco americký dolar je spíše pod tlakem obchodující v širokém pásmu 1,29 - 1,296 vůči EUR. "Úprk" do rizikových aktiv je patrný i na vládních dluhopisech, které po oznámení ztrácí, resp. výnos roste - 10letý bond aktuálně překonává 1,8%. V současném prostředí lze očekávat růst nad srpnová maxima a pokoření tak silné technické resistence 1,83% (200denní průměr).
David Lamač, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Technologický sektor táhl americké akcie vzhůru
- Optimismus na Wall Street: Technologický sektor táhne akcie vzhůru
- ČEZ: odhady hospodaření za 1Q 2025
- Frankfurtská burza mírně vzrostla, akcie Bayer korigovaly prvotní zisky
- Pražská burza mírně klesla
- Americké akcie posilují, akcie UnitedHealth oslabují o 14 % po změně vedení a pozastavení výhledu
- Americké futures kontrakty oscilují kolem nuly
- USA: Index CPI v dubnu meziročně vzrostl o 2,3 % při očekávání růstu o 2,4 %
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+1,8 %), pšenice (-1,65 %), měď (+1,2 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,94