Polský index dnes vzrostl k hranici 2200 bodů
Polský index WIG 20 posílil o 0,64 % na 2198,92 bodů.
Polsko se dnes vezlo na optimistickém sentimentu spolu se zbytkem Evropy. V dnešním polském tisku se objevil rozhovor s guvernérem Markem Belkou, jenž se nadále zavázal ke konzervativní monetární politice. Zatímco ve světě se centrální banky předbíhají v monetárním uvolňování a snižování úrokových sazeb, Polsko jde proti proudy a to hlavně kvůli vysoké inflaci (4,3 %).
Z titulů se dařilo hlavně energetickým společnostem v čele s utilitou Tauron (TPE +3,54 %) či producentem koksovatelného uhlí Jastrzebska Spolka Weglowa (JSW +1,74 %). Své zisky si víceméně udržely i banky: Handlowy (BHW +0,75 %), BRE Bank (BRE +1,11 %) a Pekao (PEO +0,92 %).
Opačným směrem se vydala mediální TVN (TVN -2,49 %), chemička Boryszew (BRS -1,79 %) a zemědělská společnost Kernel (KER -0,87 %).
Áron Berezkin, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Akcie Berkshire Hathaway oslabují po Buffettově oznámení odchodu do důchodu
- USA: Index PMI ve službách v dubnu dle konečných dat na 50,8 b. při očekávání 51,2 b.
- Tyson Foods reportoval smíšená čísla za 2Q, segmentu hovězího masa se vede hůře, než trh očekával
- Americké futures kontrakty oslabují, Nasdaq 100 futures -0,95 %
- ON Semiconductor zveřejnila lepší než očekávané výsledky za 1Q
- Berkshire Hathaway v 1Q navýšila hotovost na rekordních 347,7 mld. USD
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+2,78 %), zlato (+2,42 %), ropa (-1,22 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,9
- Makroekonomický výhled na tento týden: Rozhodnutí o sazbách (ČR, USA), CPI (ČR), PPI (eurozóna)
- Legendární investor Warren Buffett na konci roku odejde do důchodu