Silné růsty v USA
Americké akcie procházejí silnou rally, když širší index S&P zažívá nejsilnější intraday růst od začátku letošního roku. Klasický Dow Jones posiluje o 1,74%, technologický Nasdaq si vede ze všech hlavních indexů nejlépe a přidává o 2,1%.
Po značných poklesech z minulého týdne prochází trh výraznou růstovou korekcí. Za růstem stojí především spekulace ohledně možnosti dalších zásahů na podporu ekonomického růstu. V kontextu tohoto se daří především cyklickým sektorům. Přes dvě procenta si připisují ropné společnosti, finanční sektor a sektor základních materiálů. Nejslabší výkon mají utility, ale i tento sektor roste o více jak 0,5%. Na předchozí růsty navazuje Chesapeake Energy (+7%), když trh spekuluje o možnosti prodeje části aktiv společnosti. Bankovní sektor táhnou především akcie Bank of America, které posilují o více jak 7%. S oslabujícím dolarem se daří i komoditám, když zajímavé zisky si připisuje ropa i zlato. Akcie sledovaného Facebooku vytvořily v úvodu dnešního dne nové minimum a nepomáhal jim ani optimismus na trhu. Od upisovací ceny již kurz propadl o více jak 30%.
V osm hodin našeho času bude zveřejněna „Béžová kniha", která může zase opět o trochu více napovědět jak na tom americká ekonomika je a jak hodně jsou spekulace ohledně dalších stimulů oprávněné.
David Brzek, makléř, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Merck koupí společnost Cidara Therapeutics za 9,2 mld. USD
- Moneta: Valná hromada schválila vyplacení mimořádné dividendy
- Eurozóna: HDP ve 3Q podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,4 % při očekávání růstu o 1,3 %
- Eurozóna: Zaměstnanost ve 3Q dle předběžných dat meziročně vzrostla o 0,5 %
- Eurozóna: Obchodní bilance v září dosáhla úrovně 18,7 mld. EUR
- Applied Materials zveřejnila výsledky za 4Q, podnikání v Číně dál brzdí obchodní omezení
- Frankfurtská burza během páteční seance oslabuje, výsledky reportovaly Siemens Energy a Allianz
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-2,2 %), ropa (+1,41 %), stříbro (-1,03 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 20,79
- Pražská burza otevírá poslední den v týdnu v záporných číslech




