Denní report - čtvrtek 17.05.2012
ČR: Pražská burza oslabila především pod tíhou akcii Erste Bank SRN:Německé akcie znovu v červeném USA:Wall Street akcelerovala propad
Pražská burza
Index vývozních cen rostl v březnu meziročně o 2,5 % po únorových 4,2 %. Index cen dovozu rostl ve stejném období o 4,2 % po únorových 5,8 %.
Index prodejních cen (PPI) v průmyslu za duben meziměsíčně stagnoval, když se očekával nárůst o 0,2 % po předchozím růstu o 0,3 %. Meziročně rostl o 2,2 % při očekávaných 2,4 % a po předchozích 3 %
Popis trhu
Po nevýrazném dopoledním obchodování, mírně pod včerejším závěrem, nakonec začala pražská burza v druhé polovině seance silněji oslabovat a index PX uzavřel na hodnotě 867 bodů (-0,9%). Negativní sentiment opět přicházel ze zahraničí, kde byl pod největším tlakem bankovní sektor po zprávách o pozastaveném financování některých řeckých bank od ECB a problémech s odlivem vkladů u španělských bank. Erste Bank se dnes na primárním trhu kvůli svátku neobchodovala, na pražské burze však titul odepsal -4,5% na 361 Kč, když evropský bankovní index ztratil -2%. Negativní vývoj sektoru překvapivě ustála Komerční banka, která stagnovala u 3300 Kč. Na openu pomohla agresívní nákupní objednávka a titul tak v jednu chvíli dokonce posiloval o +2,5%. Kromě Erste Bank se nedařilo ani mediální společnosti CME (136 Kč -2,5%) a NWR (108 Kč -1,37%).
Podnikové zprávy
Německo
Hlavní zprávy
Očekávané události
08:00 Výrobní ceny (m-m) (duben): odhady: 0.3%, předchozí: 0.6%
08:00 Výrobní ceny (r-r) (duben): odhady: 2.5%, předchozí: 3.3%
Popis trhu
Kromě prohlubujících se obav z odchodu Řecka z eurozóny dnes nepomohla ani data ze zámoří (horší index výrobní aktivity oblasti Filadelfie). Index DAX se krátce před koncem obchodování pohybuje se ztrátou 1,0% v okolí 6 320 bodů. Největší pokles postihl akcie Deutsche Boerse (DB1 -11,2%) a BMW (-5,0%). Oba tituly se však dnes poprvé obchodují bez nároku na dividendu (3,3 EUR resp. 2,3 EUR). Další vysoce ztrátový papír je ThyssenKrupp (TKA -4,4%). Prodejnímu tlaku naopak odolává Henkel (HEN3 +0,8%), Beiersdorf (BEI +0,5%) a Fresenius Medical (FME +0,3%).
USA
Hlavní zprávy
Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti byl k 12. květnu 370 tis. při odhadu 365 tis. Předchozích 367 tis. bylo revidováno na 370 tis.
Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti byl k 5. květnu 3265 tis. při odhadu 3225 tis., předchozí hodnota 3229 tisíc byla revidována 3247 tisíc.
Bloomberg index spotřebitelského komfortu k 13. květnu se snížil na -43,6 bodů z předchozích -40,4 bodů. Přitom se očekával růst k -38 bodům.
Index výrobní aktivity filadelfského FEDu v květnu klesl na -5,8 bodů z předchozích 8,5 b. Analytici přitom očekávali růst na 10 bodů.
Předstihové ukazatele v dubnu klesly o 0,1 %, když tržní konsensus naopak očekával růst o 0,1 %. V březnu rostly o 0,3 %.
Očekávané události
Popis trhu
Ani ve čtvrtek se zámořským indexům nepodařilo nalézt cestu vzhůru. Jednak nepotěšila samotná americká makrodata a zdrojem obav nadále zůstává Evropa. Spekulovalo se o sníženém ratingu pro španělské banky či o tzv. „runu" na banky ve Španělsku. Sledovaný index SP500 se tak udržel nad metou 1320 bodů jen v úvodu obchodování, postupně klesal a po prolomení 1311 bodů jeho pokles akceleroval. Od dubnového maxima tak tento index ztratil -8% a nyní zaznamenal pět ztrátových seancí v řadě. Současná přeprodannost a náznaky kapitulace by měly znamenat, že poklesy by měly ustat v nejbližších dnech a k obratu zřejmě není daleko. Z větších společností se dnes nedařilo JPM (-4,3%), CAT (-4,4%) či HD (-3,6%). Naopak největší maloobchodní prodejce Wal-Mart poskočil vzhůru přes +4%, když sníženými cenami dokázal přilákat zájem spotřebitelů. Stejně tak se po oznámených výsledcích radovali akcionáři dalšího maloobchodního prodejce Sears. Růstovou rally zažili solární producenti SPWR (+10%) či FSLR (+6,7%), kteří na rozdíl od čínských solárních firem (JASO -15%, YGE -13%, TSL -7,9%) budou profitovat z předběžného rozhodnutí uvalit na dovoz čínských komponent 31% daň.
Podnikové zprávy
HSBC Holdings (HCS), největší evropská banka, dnes ráno uvedla, že díky vyšší kooperaci mezi jednotlivými divizemi dokáže vygenerovat další 2 mld. USD v tržbách. Zpráva přišla uprostřed transformace společnosti, když se HSBC snaží splnit cíl škrtání nákladů ve výši 3,5 mld. USD do konce příštího roku. CEO Stuart Gulliver, který banku řídí od ledna 2011, se v květnu minulého roku zasadil za snížení nákladů a zvýšení návratnosti kapitálu na alespoň 12 %. Za dobu svého působení již propustil 14 000 zaměstnanců a prodal 28 divizí HSBC na méně ziskových trzích. Před rokem banka oznámila, že synergie a kooperace mezi divizemi investičního a komerčního bankovnictví vygeneruje tržby ve výši 1 mld. USD, dnes tento odhad navýšila o další miliardu v krátkém až středně dlouhém časovém horizontu. HSBC opouští některé trhy například v Latinské Americe a chce se prioritně soustředit na Argentinu, Brazilii a Mexiko. Finanční skupina závěrem potvrdila své cíle ohledně návratnosti kapitálu v pásmu 12-15 % (11 % v 2011) a snížení nákladů na 48-52 % celkových tržeb (koncem března dosahovaly 56 %). Gulliver také oznámil prodej aktiv ve výši 6 mld. USD včetně americké divize Capital One Financial Corp.
Wal-Mart (WMT), největší světový maloobchodní prodejce, dnes reportoval hospodářské výsledky za první kvartál, které předčily očekávání analytiků poté, co řetězec zaznamenal zvýšené tržby a obraty díky snížení cen. Čistý zisk pro kvartál k 30. dubnu rostl o 10 % na 3,74 mld. USD (1,09 USD na akcii) z předchozích 3,4 mld. USD. Průměrný analytický odhad počítal s 1,04 USD na akcii. Výsledky přichází uprostřed soudního procesu ohledně úplatkářské aféry v Mexiku. CEO Mike Duke se ale nadále snaží povzbudit americké tržby novým zbožím a každodenními nízkými cenami. Společnost vyjednává se svými dodavateli na nových podmínkách a snížení nákladů, které by mohly pozitivně přenést v rámci úspor na zákazníky. V daném čtvrtletí se většině maloobchodním prodejcům dařilo mimo jiné i díky nezvykle teplému počasí - viz včerejší výsledky řetězce Target (TGT). Konkrétně Wal-Mart zaznamenál 10% nárůst tržeb na 113 mld. USD. Do 2. fiskálního čtvrtletí počítá se zisky v pásmu 1,13 - 1,18 USD.
Berkshire Hathaway (BRK.A) Warrena Buffeta se rozhodlo za 142 mil. USD koupit podíl v novinovém vydavatelství Media General. Akvizicí tak získá 63 deníků a týdeníků, které vychází ve státech Virginia, North Carolina, South Carolina a Alabama. Konkrétně v Media General (MEG) Buffet získá 19,9% podíl, za který dále v rámci transakce poskytne novinové společnosti úvěr 400 mil. USD a revolvingovou úvěrovou linku ve výši 45 mil. USD.
Royal Bank of Canada (RY) a Credit Suisse (CS) jsou podle dostupných informací jedni z potencionálních zájemců, kteří učinili nabídku na neamerickou divizi pro správu majetku Bank of America (BAC). Bank of America se rozhodla svoji divizi vydražit, jelikož je podle ní příliš malá, aby vyprodukovala smysluplný zisk. Přičemž se udává, že by divize mohla potencionálnímu kupci přinést okolo 2 mld. USD tržeb.
Áron Berezkin
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Denní report - čtvrtek 01.05.2025
- Denní report - středa 30.04.2025
- Denní report - úterý 29.04.2025
- Denní report - pondělí 28.04.2025
- Denní report - pátek 25.04.2025
- Denní report - čtvrtek 24.04.2025
- Denní report - středa 23.04.2025
- Denní report - úterý 22.04.2025
- Denní report - pondělí 21.04.2025
- Denní report - čtvrtek 17.04.2025