BHP Billiton a Rio Tinto sázejí na měď
Těžební giganti BHP Billiton (BHP) a Rio Tinto (RIO) počítají s rostoucí poptávkou po mědi a chtějí tak rozšířit své těžební aktivity.
Z největší společné investice v objemu 4,5 mld. USD bude profitovat chilský důl Escondida, kde se má zásadním způsobem rozšířit rozsah těžby. Produkce dolu se má zvýšit o 80 %. BHP chce zároveň opětovně otevřít opuštěný měděný důl v Arizoně, do kterého investuje zhruba 200 mil. USD. Tyto kroky jsou součástí střednědobé strategie, v jejímž rámci chce BHP do roku 2015 do rozšíření těžby investovat celkem 80 mld. USD.
Obě společnosti již utratily miliardy dolarů v železných dolech v Austrálii, aby tak uspokojily rychle rostoucí poptávku v Číně. Plány na zvýšení důlní produkce svědčí o tom, že těžaři počítají s tím, že čínská poptávka bude prudce růst i v delším období a to navzdory zpomalení, které se očekává v letošním roce.
Akcie BHP včera vzrostly o 1,71 % na 78,42 USD.
Akcie RIO přidaly 2,22 % na 60,65 USD.
Zdroj: Reuters
Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Americké trhy končí týden na pozitivní vlně
- Wall Street mírně roste
- Německé akcie na konci týdne oslabily o 0,2 %
- Pražská burza v závěru týdne rostla
- Index S&P 500 stagnuje, akcie Meta rostou po představení nového AI modelu
- Americké futures kontrakty se vyvíjejí smíšeně
- Delta Air Lines zveřejnila výsledky za 2Q nad odhady a potvrdila celoroční výhled zisku
- Vývoj cen komodit: Stříbro (-1,58 %), kukuřice (-0,77 %), zemní plyn (-0,76 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,22
- EasyJet obdržel nabídku na převzetí od Apollo za 5,7 mld. GBP, která překonává Castlelake




