Čistý zisk BHP Billiton poklesl
BHP Billiton (BHP, BHP1), největší světová těžařská společnost, reportovala výsledky za první polovinu fiskálního roku.
Čistý zisk společnosti za půl rok končící 31.12. 2011 poklesl o 5,5 % na hodnotu 9,9 mld. USD z předchozích 10,5 mld. USD, když se jednalo o první pokles od roku 2009. Analytici očekávali mírně vyšších 10 mld. USD. Tržby naopak vzrostly o 9,7 % na 37,48 mld. USD.
Hlavními faktory stojícími za výsledky společnosti byly zvyšující se náklady, častá přerušení produkce v Chille a Austrálii a klesající ceny klíčových komodit. Přestože poptávka po surovinách, které společnost těží, by měla zůstat robustní, bude silně ovlivněna vývojem evropské dluhové krize a také například zpomalující produkcí Číny, která je hlavním odběratelem.
Těžař dále očekává, že objemy produkce by mohly prudce vzrůst v krátkém až středně dlouhém období díky značně nevyužité skryté kapacitě. V příštích 5 letech by měla společnost do zvýšené produkce železné rudy, mědi a uhlí investovat až 80 mld. USD.
Akcie společnosti rostou v Německu o 1,13 % na 31 EUR.
Zdroj: Bloomberg, Marketwatch
Áron Berezkin
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- S&P 500 pokračuje v růstu
- Americké indexy posilují
- Index DAX uzavřel týden růstem, výsledky reportoval Airbus a BASF
- Airbus reportoval solidní čísla za 1Q a zachoval svůj výhled
- ČEZ: EDF podala žalobu proti rozhodnutí ÚOHS
- Pražskou burzu na konci týdne táhnul ČEZ se ziskem 7,17 %
- USA: Průmyslové objednávky v březnu vzrostly o 4,3 % při očekávání 4,5 %
- Americké indexy v úvodu v zeleném, trh práce zůstává silný
- Exxon Mobil reportoval očištěný zisk na akcii za 1Q v souladu s očekáváním
- Výsledky Eli Lilly za 1Q dle očekávání, společnost snížila výhled očištěného zisku na akcii