Tržby Amazon.com překvapivě klesly
Internetový gigant Amazon (AMZN) včera po uzavření trhu uveřejnil výsledky za 4. kvartál a nemile překvapil klesajícími tržbami.
Společnost dosáhla za 4. kvartál zisku 177 ml. USD ve srovnání s 416 ml USD ve stejném období za minulý rok. Zisk na akcii klesl na 38 centů z 91 centů, a tak aspoň zde mírně "potěšil" investory, kteří očekávaly pokles až na 17 centů.
V minulých měsících se prodejce rozhodl stlačit své marže na nízkou úroveň, aby zvýšenými prodeji dosáhl na vyšší tržní podíl. Když už se zdálo, že se marže stabilizovaly, přišel nečekaný šok s nižšími tržbami, které se vyšplhaly na 17,4 mld. USD oproti vyššímu odhadu 18,3 mld. USD.
Velký podíl na tom mají zvyšující se zprostředkované prodeje pro třetí strany, ze kterých má Amazon provizi. To se promítá spíše v ziscích než tržbách. Společnost nadále drží nízké ceny svých čteček Kindle a tabletu Kindle Fire, jehož cena je 2x nižší než nejlevnější iPad. Za touto cenovou politikou se skrývá hlavně účel zvýšit prodeje knih, hudby, video her a dalších médií určených pro tato zařízení. Za zmínku také stojí nevýdělečný promo program „Prime", který za roční paušál 79 USD mimo jiné garantuje dopravu zboží do 2 dní.
Akcie společnosti klesají před otevřením trhů v USA o 9,23% na 176,5 USD ze včerejší uzavírací ceny 194,44 USD.
Zdroj: Bloomberg, Marketwatch
Áron Berezkin
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Frankfurtská burza ve čtvrtek oslabila potřetí v řadě
- V Praze nízká aktivita, index prakticky beze změny
- Vývoj cen komodit: Stříbro (-1,57 %), ropa (+1,14 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,81
- Eurozóna: Stavební výroba v dubnu meziročně vzrostla o 3 %
- Vývoj cen komodit: Stříbro (-1,53 %), měď (-0,99 %), ropa (+0,84 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,63
- Frankfurtská burza zahajuje obchodní seanci poklesem
- Pražská burza v úvodu obchodování nepatrně posiluje
- Akciový výhled