eBay přinesl lepší výsledky a nabídl opatrný výhled
Společnost eBay včera po uzavření burzy reportovala výsledky za čtvrtý kvartál. Účetní hodnoty překonaly očekávání, mírně zklamal opatrný výhled na příští kvartál.
Tržby vzrostly meziročně o 35,5 % na 3,38 mld. USD, zatímco analytici očekávali 3,322 mld. USD. Společnost vykázala čistý zisk na akcii po očištění o mimořádné položky 60 centů při průměrném odhadu 58 centů. Na tiskové konferenci po výsledcích za třetí kvartál na podzim přitom firma sama uváděla rozpětí pro zisk na akcii po očištění 55 až 58 centů a tržby v rozmezí 3,2 až 3,35 mld. USD. Bez očištění společnost vykázala zisk na akcii 1,51 USD. Hlavní opravnou složkou pak bylo pokračování prodeje Skype Microsoftu, což znamenalo bonus 60 centů na akcii.
Výsledky eBay byly podpořeny rekordní nákupní sezónou, když se výdaje za internetové maloobchodní prodeje zvýšily pro období listopad až prosinec meziročně o 15 %.
Divize PayPal si opět připsala nárůst zákaznické báze - počet aktivních registrovaných účtů se meziročně zvýšil o 13 % na 106,3 ml. Společnost udává, že průměrně získala každý měsíc loňského roku jeden milion aktivních uživatelských účtů. Tržby divize vzrostly meziročně o 28 %, když celkový objem plateb vzrostl ve čtvrtém kvartále o 24 % na 33,4 mld. USD. Příjmy z trhů mimo USA poprvé překonaly příjmy z USA (což může být pro společnost při momentálním oslabování eura proti dolaru nevýhodné) a platby přes mobilní sítě se díky užívání smartphonů a tabletů vyšplhaly na 4 mld. USD, což je zhruba pětinásobný nárůst.
Divize „trhy" roste přibližně stejnou rychlostí jako trh internetových maloobchodních prodejů.
Pro následující fiskální rok společnost odhaduje, že vykáže očištěný zisk na akcii mezi 2,25 a 2,30 USD na tržby 13,7 až 14 mld. USD. Odhady analytiků byly dosud zisk 2,30 USD na akcii a tržby 13,6 mld. USD. Pro příští kvartál bude zisk na akcii 50 až 51 centů a tržby 3,05 až 3,15 mld. USD, když analytici očekávají 54 centů na akcii a 3,16 mld. USD tržeb. Jako jeden z důvodů opatrného výhledu může být právě kursové riziko.
Agentura Bloomberg eviduje pro akcie eBay 20 doporučení nákupního typu, 14 doporučení neutrálního typu a 1 doporučení prodejního typu, průměrná cílová cena je 39 USD.
Akcie eBay (EBAY) zavřely včera na 30,34 USD a v poobchodní fázi se podívaly k 31 USD.
Zdroje: Bloomberg, ComScore, Reuters, eBay
Pavel Šlechta
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
Nejnovější:
- Německé akcie výrazně posílily
- Eli Lilly: FDA schválil perorální lék Foundayo pro léčbu obezity
- Index Dow Jones se pohybuje v zelených úrovních.
- Dividenda Vienna Insurance Group v roce 2026 a dalších letech
- Slovensko má v plánu odkoupit podíl ČEZu ve společném podniku JESS
- USA: Index ISM ve výrobě v březnu vzrostl na 52,7 b. při očekávání 52,3 b.
- Pozitivní sentiment na pražské burze, CSG +6,62 %
- USA: PMI ve výrobě v březnu dle konečných dat na 52,3 b. při očekávání 52,4 b.
- Americké akcie rostou díky možnému zmírnění konfliktu s Íránem
- Intel odkoupí podíl společnosti Apollo Global Management v irské továrně za 14,2 mld. USD




