Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Souhrn z trhu - reporty > Denní report - pondělí 02.01.2012

Denní report - pondělí 02.01.2012

2.1.2012 17:14

ČR: První vyhrání či jak na nový rok? SRN: Německo ovládl novoroční optimismus USA: státní svátek

Pražská burza

Hlavní zprávy

Index nákupních manažerů v průmyslu se v prosinci zvýšil na 49,2 b při očekávání 48,5 b. Předchozí hodnota činí 48,6 b.

Očekávané události

Bilance státního rozpočtu (prosinec): předchozí -125,9 mld. Kč

Popis trhu

V první pracovní den roku 2012 zůstala řada světových burz uzavřena (USA, Londýn, některé asijské trhy). Evropské indexy se však měly čile k světu, když za nepatrných objemů svižně posilovaly (např. DAX +2,7%). Pražská burza z úvodního novoročního růstu profitovala a index PX přidal +1,4% na 924 bodů. Aktivita však byla zanedbatelná, jako by většina investorů promýšlela svoji strategii pro rok 2012 a vyčkávala start obchodování na hlavních finančních centrech. Žádný ze spadových titulů se svým objemem nedostal nad 100 mil. Kč a tak k prvenství v aktivitě stačilo Komerční bance 96 mil. Kč. Kurz KB se přitom zvedl na 3380 Kč (+1,5%). Ještě výše zamířil druhý bankovní titul Erste, která se obchodovala nad hladinou 350 Kč (+3,4%). Největší růst se připsala mediální CETV (+4,5%). Akcie NWR se po pomalejším rozjezdu zvedly na dohled 140 Kč (+2,3%). Mezi dnešní růstové premianty (CETV, Erste, NWR) tedy patřily firmy, které patřily v loňském roce mezi největší propadáky. Akcie ČEZu se neodchýlily od 790 Kč (+0,4%). Bez růstu zůstaly defenzivní akcie Telefonica 02 (-0,2%) a Philip Morris (-1%).

Německo

Hlavní zprávy

Index nákupních manažerů v průmyslu (konečný) se v prosinci zvýšil na 48,4 b. (odhad 48,1 b.). Předchozí hodnota činí 48,1 b.

Eurozóna:

Index nákupních manažerů v průmyslu (konečný) v prosinci dle očekávání stagnoval na 46,9 b.

Očekávané události

9:55 Změna počtu nezaměstnaných (prosinec): odhad -10 tis., předchozí -20 tis.
9:55 Míra nezaměstnanosti (prosinec): odhad 6,9 %, předchozí 6,9 %

Popis trhu

Německé investory ovládl v první obchodní seanci nového roku optimismus. K dobré náladě přispěl dopoledne zveřejněný index nákupních manažerů v průmyslu. Index DAX krátce před koncem obchodování roste o 2,7% na 6 060 bodů. Daří se MANu (MAN +4,5%), energetickým firmám (RWE +4,8%, EOAN +4,1%) a Deutsche Boerse (63DU +4,8%). RWE povzbudilo doporučení od Cheuvreux, který jej vybral mezi investiční tipy pro nadcházející rok.Vysokému tempu nestačí některé defenzivnější tituly (např. MRK +1,2%).

Podnikové zprávy

Německý Deutsche Telekom (DTE) letos zřejmě ztratil pozici největšího evropského operátora. Předstihla ho španělská Telefonica. Němcům se vymstila obchodní koncentrace na evropský kontinent, jehož dluhová a ekonomická krize negativně zasáhla tržby DTE. Ty podle odhadů letos poklesnou až o 5,3 % na 59,1 mld. EUR. Telefonica na druhé straně profituje ze svých investic v Jižní Americe a dalších rozvíjejících se trzích. Její tržby mají vzrůst o 3,4 % na 62,8 mld. EUR. Situace DTE byla v posledních měsících ještě zhoršena negativním postojem amerických úřadů k prodeji jeho divize T-Mobile USA americkému operátorovi AT&T. Telefonica zase musela přistoupit k prvnímu snížení dividendového výhledu za posledních 10 letech kvůli kolapsu španělského trhu.

Německá Lufthansa (LHA) chce náklady spojené s nákupem emisních povolenek přenést na cestující. Odhadovaných 130 mil. EUR, které budou německé aerolinie letos potřebovat, se pasažérům naúčtuje v rámci příplatku za palivo. V rámci evropského programu na omezení emisí budou muset všechny aerolinie, které provozují letecké spojení s EU, zaplatit za emisní povolenky na emise, které produkují jejich letadla. Letečtí dopravci s novým poplatkovým systémem nesouhlasí a dokonce ho neúspěšně napadli soudní cestou. Roční náklady povolenkového systému mají podle nich vzrůst z letošních 900 mil. EUR na 2,8 mld. EUR v roce 2020.

USA

Hlavní zprávy

Očekávané události

16:00 Výdaje ve stavebnictví (listopad): odhad 0,4 % (m/m), předchozí 0,8 %
16:00 ISM Index aktivity v průmyslu (prosinec): odhad 53,4 b., předchozí 52,7 b.
16:00 ISM Cenový index (prosinec): odhad 48 b., předchozí 45 b.
20:00 Záznam z jednání FEDu

Popis trhu

státní svátek - akciové trhy uzavřeny

Podnikové zprávy

Americký Boeing (BA) zvítězil v soutěži o kontrakt na dodávku systémů protiraketové obrany. Poraženým je Lockheed Martin (LMT). V rámci sedmileté zakázky v hodnotě 3,48 mld. USD Boeing vyvine a zkompletuje nový systém obrany proti raketám dlouhého doletu. Společnost chce na projektu spolupracovat s konkurenční společností Northrop Grumman (NOC).

Americká ropná společnosti Exxon Mobil (XOM) získá v rámci arbitráže 908 mil. USD jako kompenzaci od venezuelské vlády za znárodnění jeho aktiv v roce 2007. Částka tvoří zhruba 10 % z částky, kterou Exxon původně požadoval. Přidělená částka je dokonce nižší, než 1 mld. USD, kterou Venezuela nabídla již v září. Rozhodnutí arbitrážní komise se tak dá považovat za vítězství pro venezuelského prezidenta Huga Cháveze a jeho politiku znárodňování zahraničních investic ve venezuelském ropném průmyslu. Dá se však očekávat, že jihoamerický stát bude muset v budoucnu vyplatit další finanční kompenzace. Samotný Exxon vede se státem další arbitráž ohledně jiného ropného projektu a ostatní ropné společnosti podaly celkem 12 podobných stížností.

Výroba vojenských letadel bude tento rok zřejmě jedním z mála amerických průmyslových odvětví, které zaznamenají ekonomicky úspěšný rok. Radost tak mohou mít akcionáři společností, jako je Boeing (BA) či Lockheed Martin (LMT). Ačkoliv se mnoho zbrojních dodavatelů oprávněné obává dopadů masivních úspor v armádních rozpočtech, které mají během příštích deseti let dosáhnout 450 mld. USD, minimálně jedna skutečnost jim může vykouzlit úsměv na rtech. Úbytek domácích objednávek totiž do značné míry kompenzují zahraniční kontrakty ze Středního východu. Irák, Saúdská Arábie a Omán představují jen část zákazníků, kteří si v posledních týdnech u amerických firem zadali zakázky na dodávku vojenských stíhaček a zbrojních systémů. Ta největší z nich představovala mamutí kontrakt na dodávku 84 letounů F-15 Saúdské Arábii za 29,4 mld. USD. Dalším významným trhem je také Asie, kde zejména Tchajwan investuje velké prostředky do modernizace své armády.

Americká strojírenská společnost Caterpillar (CAT) se nedohodla s odbory zastupujícími její zaměstnance v kanadském Ontariu na snížení platů a zaměstnaneckých benefitů. Odbory zatím nevyhlásily stávku a pouze požadují, aby s nimi společnost začala znovu vyjednávat. Současný návrh společnosti považují za nepřijatelný, protože obsahuje výrazné omezení penzijních a zdravotních benefitů. Caterpillar mezitím začal jednostranně realizovat své původní návrhy. Dle vedení společnosti mají zvýšit její konkurenceschopnost.

 


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,1994125,67059
USD21,3019822,59702
GBP28,4016830,12832
CHF25,8613927,43361
PLN5,658016,00199

Kompletní informace zde