Napětí v Přední Asii nadále eskaluje
Napětí okolo Hormuzského průlivu nadále pokračuje. Americká Pátá flotila, která se v oblasti nachází, prohlásila, že jakékoli narušení svobody plavby v mezinárodních vodách nebude tolerováno. Írán pohrozil uzavřením tohoto pro ropu velmi strategického průlivu v úterý. Včera se velitel námořních sil Habibollah Sayyari pro íránskou televizi vysílající v anglickém jazyce vyjádřil, že „uzavření průlivu je pro íránské námořní síly velmi jednoduché. Neboli, jak říkají Íránci, jednodušší než vypití sklenice vody." Na druhou stranu však také řekl, že momentálně Írán průliv uzavřít nepotřebuje. Íránská armáda zahájila v sobotu v oblasti desetidenní vojenské cvičení.
Analytik Global Risk Management Thorbjoern bak Jensen tvrdí, že hrozba sice zatlačila na ceny ropy, efekt se však začíná pomalu vytrácet, neboť se zřejmě jedná, už z důvodu počtu amerických bitevních lodí v oblasti, o plané hrozby.
Íránský záměr plyne z vyjednávání evropských států a USA ohledně uvalení přísnějších kritérií na dovoz íránské ropy. Za tím stojí záměr státu na vývoji nukleárních zbraní. Prezident Íránu Mahmoud Ahmadinejad ve svém projevu v Teheránu však včera řekl, že stát se svých práv (na vývoj nukleární energie) nevzdá.
Na íránský ropný sektor již jsou uvaleny různé sankce a některé mezinárodní firmy od státu odmítají kupovat ropu. Podle některých představitelů státu tím ropný sektor trpí, hlavně proto, že je zoufale potřeba zahraničních investic.
Důležitým prvkem mohou být také volby v Íránu v březnu příštího roku. Podle íránského analytika, jehož jméno agentura Reuters nezveřejnila, by uzavření průlivu výrazně zranilo státní ekonomiku, což vedení státu nebude chtít riskovat. Po posledních sporných prezidentských volbách v roce 2009 následovalo osm měsíců protivládních protestů. Ačkoli je vedení opozice ve vězení a protistátní politické strany byly zakázány, nižší a střední vrstvy jsou výrazně nespokojeny se současnou hospodářskou politikou, kdy dochází k podstatné inflaci a někteří obyvatelé si tak nemohou dovolit základní spotřební zboží.
Export ropy znamenal pro stát v roce 2010 tržby 73 mld. USD, polovinu celkového příjmu státní kasy.
Únorový kontrakt na ropu (CLG2, QMG2) dnes po včerejším poklesu roste o 0,14 % na 99,50 USD za barel.
Zdroje: Reuters, Bloomberg
Pavel Šlechta
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Stavební výdaje v březnu nečekaně poklesly
- ISM index ve výrobě mírně lepší
- PMI index ve výrobě zaostal za očekáváním
- Horší data z amerického trhu práce
- Zámořské trhy otevřely v zelených číslech: Technologické firmy táhnou trh vzhůru
- Futures na americké akcie solidně rostou
- Kosmetické změny indexů a smíšený závěr
- Americké indexy klesají
- ČEZ: Stát koupí 80% podíl v EDU II (+komentář analytika)
- Frankfurtská burza uzavírá obchodní seanci s růstem