Facebook plánuje IPO za 10 mld. USD
Sociální síťz Facebook zvažuje emisi akcií v objemu 10 mld. USD. Celková hodnota společnosti by tak činila více než 100 mld. USD, což je více než dvojnásobek oproti lednu tohoto roku, kdy do ní investiční Goldman Sachs investovala 1,5 mld. USD.
Žádost o IPO by dle interních zdrojů mohla být podána do konce tohoto roku. Samotná emise by pak měla být realizována v první polovině roku 2012.
O uvedení společnosti na burzu se spekuluje řadu měsíců. Vedení se však rozhodlo tento krok odložit až na příští rok, aby získalo více času na zvýšení počtu zákazníků a tržeb. Ty se mají tento rok zdvojnásobit na 4,27 mld. USD oproti 2 mld. USD z minulého roku.
Dynamický růst tak ospravedlňuje vysoké tržní ocenění společnosti, která by se s hodnotou 100 mld. USD obchodovala za 23x násobek ročních tržeb. To ji staví výrazně výše, než konkurenční Google (GOOG; 6,5x násobek), Microsoft (MSFT; 2,8x násobek) a Apple (2,6x násobek).
Zdroj: Bloomberg
Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Index DAX zakončuje den v červeném, Airbus je vinen z pádu letadla v roce 2009
- Colt CZ: konferenční hovor s managementem, rozšířený komentář k dnešním výsledkům
- Index Dow Jones se pohybuje v červených úrovních.
- USA: Index výrobní aktivity kansaského Fedu v květnu na 8 b. v souladu s očekáváním
- USA: Zásoby zemního plynu podle EIA k 15. květnu vzrostly o 101 mld. kubických stop
- Pražská burza po šesté vzhůru
- Americké indexy otevírají seanci v záporu
- Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v květnu podle předběžných dat vzrostla na -19 b.
- USA: Index nákupních manažerů PMI ve výrobě v květnu podle předběžných dat vzrostl na 55,3 b.
- USA: Započatá výstavba v dubnu klesla na 1465 tis. při očekávání 1410 tis.




