Zisk evropských společností má příští rok vzrůst o více než 10 %
Evropská dluhová krize a hrozba nástupu další recese nijak neubírají na optimismu finančním analytikům, kteří očekávají, že čistý zisk společností z indexu Stoxx Europe 600 se po letošním 11 % růstu příští rok zvýší o 10,5 %.
Zisková dynamika má tak překonat americké konkurenty, u kterých se předpovídá růst 10,1 %. Pokud se analytické odhady potvrdí, půjde již o čtvrtý rok po sobě, kdy růst zisků přesáhl 10 %, zdánlivě neuvěřitelná skutečnost, vzhledem k tomu, že vyspělý svět flirtuje s recesí a mnohé země jsou na pokraji bankrotu.
Nikoho asi nepřekvapí, že společnostem zásadním způsobem pomáhá geografická diverzifikace. Významná část jejich výnosů je generována mimo Evropu na trzích, které na rozdíl od starého kontinentu vykazují značný ekonomický růst. Firmy tak mohou kompenzovat hospodářskou stagnaci na etablovaných trzích.
Zdroj: Bloomberg
Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Technologický sektor táhl americké akcie vzhůru
- Optimismus na Wall Street: Technologický sektor táhne akcie vzhůru
- ČEZ: odhady hospodaření za 1Q 2025
- Frankfurtská burza mírně vzrostla, akcie Bayer korigovaly prvotní zisky
- Pražská burza mírně klesla
- Americké akcie posilují, akcie UnitedHealth oslabují o 14 % po změně vedení a pozastavení výhledu
- Americké futures kontrakty oscilují kolem nuly
- USA: Index CPI v dubnu meziročně vzrostl o 2,3 % při očekávání růstu o 2,4 %
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+1,8 %), pšenice (-1,65 %), měď (+1,2 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,94