Polsko mírně v zisku, úvahy o vstupu do ERM-2
Polské akcie otevřely níže, aby si dopoledne připsaly mírné zisky a následně je opět umazaly. WIG 20 nyní posiluje o 0,31 % na 2309,47 b.
V polském tisku se dnes objevila zpráva, že nová vláda bude směřovat k vstoupení do ERM-2 (Exchange Rate Mechanism, Evropský mechanismus směnných kursů). Po dvou letech setrvání v tomto pásmu by mohlo Polsko přijmout euro. Plán na vstup do ERM-2 byl uložen k ledu po nástupu krize. Podle deníku Gazeta Wyborcza bude o tomto úmyslu nové vlády hovořit premiér Donald Tusk, když bude představovat plán pro následující čtyřleté období.
Účastníci trhu dnes podle zdrojů agentury Reuters hovoří o prodeji USD polskou národní bankou na spotovém trhu, aby tak podpořila polský zlotý.
KGHM (KGH -0,12 %, 170,70 PLN) očekává ceny mědi příští rok na 8000 USD za tunu. Pokud se tato predikce potvrdí a měnový pár USD PLN zůstane na podobných úrovních, provozní výsledek by měl zůstat na úrovni podobné letošku.
Ratingová agentura Moody's oznámila revizi ratingu banky Pekao (PEO -0,43 %, 138,60 PLN) kvůli případnému downgrade.
Výrazný zisk si připisují akcie Globe Trade Center (GTC +3,56 %, 9,01 PLN), posilují i akcie PZU (PZU +2,03 %, 322,40 PLN). Další ztráty si naopak opět odnáší PBG (PBG -4,17 %, 82,80 PLN).
Pavel Šlechta
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Zámořské akcie na nových rekordech
- Americké akcie solidně rostou
- Frankfurtská burza uzavírá seanci poklesem
- Německo: Běžný účet platební bilance dosáhl v červnu přebytku 18,6 mld. EUR
- Pražská burza stoupla na nový historický rekord
- Americké akcie posilují, reportovaly Cardinal Health, On Holding a Circle
- Švýcarská sportovní značka On holding reportovala za 2Q, tržby i jejich výhled jsou nad očekáváním
- Americké futures kontrakty posilují
- USA: Jádrová inflace v červenci dosáhla 3,1 % při očekávání 3,0 %
- Vývoj cen komodit: Kukuřice (-0,98 %), měď (+0,7 %) a pšenice (-0,63 %)