Polsko odepisuje v souladu s evropským sentimentem
Polský WIG 20 ztrácí 1,38 % na 2282,35 PLN.
Polská centrální banka dnes zvýšila výhled inflace a snížila výhled růstu HDP. HDP poroste v roce 2012 rychlostí 3,1 %, předchozí odhad byl 3,2 %, inflace se zvýší o 3,1 % při předchozím odhadu 2,7 %. Pro letošek banka počítá s inflací 4 % a růstem HDP o 4,1 %. Polská centrální banka ponechala minulý týden základní úrokovou sazbu na 4,5 %, pátý měsíc v řadě. Inflační očekávání jsou tak stále nad cílovou hodnotou 2,5 %.
Ratingová agentura Moody's snížila výhled pro polský bankovní systém na „negativní" z předchozího ohodnocení „stabilní". Podle Andrzeje Jakubiaka, předsedy polského regulatorního orgánu KNF, je rozhodnutí agentury po nedávno zveřejněných výsledcích polských bank překvapením. Podobně se vyjádřila i Polská centrální banka.
Poklesům se tak neubránil právě bankovní sektor, který ztrácí napříč celou Evropou. Banka Handlowy (BHW) odepisuje 2,71% na 66,45 PLN, Pekao (PEO) oslabuje o 1,98 % na 138,90 PLN.
Největší ztrátu si z obchodování odnáší PBG (PBG -5,54 %, 86,90 PLN), podobně je na tom i Getin (GTN -4,55 %, 7,56 PLN) či PKN Orlen (PKN -2,50 %, 39,00 PLN). Posilují pouze akcie PGE (PGE +1,33 %, 19,10 PLN).
Zdroj: Bloomberg, Reuters
Pavel Šlechta
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- S&P 500 zvyšuje rekord
- US indexy se obchodují v zisku
- Colt CZ oznámil zahájení zpětného odkupu akcií
- Index DAX dnes zavírá s poklesem
- USA: Index výrobní aktivity dallaského Fedu v červnu na -12,7 b. při očekávání -10 b.
- Pražská burza v úvodu týdne posílila, Čez +2,84%
- S&P 500 v úvodu obchodování roste, HPE uzavřela dohodu s DoJ o akvizici Juniperu za 14 mld. USD
- Makroekonomický výhled na tento týden: Trh práce (USA), inflace (ČR, eurozóna)
- Americké futures kontrakty rostou, Nasdaq 100 futures +0,5 %
- Německo: CPI v červnu dle předběžných dat meziročně vzrostl o 2 %