Denní report - úterý 01.11.2011
ČR: Další pokles , SRN: Řecko opět úřaduje, USA: SPX největší dvoudenní pokles za měsíc
Pražská burza
Hlavní zprávy
Index nákupních manažerů ve výrobě poklesl v říjnu z 52,3 b. na 51,7 b.
Schodek státního rozpočtu poklesl v říjnu na 91,48 mld. Kč.
Popis trhu
Pražská burza v úterý reagovala výrazně negativně, podobně jako další evropské trhy, na řeckou otočku v podobě úmyslu uspořádat referendum na to, zdali vůbec přijmout evropskou pomoc. V čele výprodejů byly z pochopitelných důvodů především bankovní tituly (např. DBK -8%). U nás to podle očekávání odnesly akcie Komerční banky (-6,5%), jež by v případě dalších řeckých odpisů inkasovala výraznější ztráty. Akcie Komerční banky se od otvírací úrovně kolem 3350 Kč přes den propadla pod 3200 Kč, aby nakonec zavírala alespoň na 3250 Kč. KB měla současně nejvyšší aktivitu s 490 mil. Kč. Erste si díky svým posledním „očistným krokům" vedla maličko lépe, její akcie ztratily „pouze" -4,5% na 376 Kč. Uvidíme, jak si titul povede zítra při obchodování ve Vídni, kde dnes byla burza zavřená. Lepší výkony než index z posledních dní, vzali za své na NWR, které propadlo zpět k metě 140 Kč (-6,7%). Akcie ČEZ při denních minimech poblíž 730 Kč se nakonec udržely poblíž 740 Kč (-2,5%). Kurzově nejvýraznější posun dolů provázel společnost CETV (-7,8%). Celkově index PX propadl pod hladinu 900 bodů (-3,6%). Jeho stabilizace by mohla v příštích dnech nastat někde mezi 890-865 body. Naše výzva k realizacím krátkodobých pozic v minulých dnech vycházela z obrovské technické překoupenosti trhů. Včera jsem zmiňoval, že je zatím ve hvězdách, kdy se na trh vracet zpět. Přes noc se objevila „bomba" v podobě řeckého referenda, jež zřejmě poslední evropské záchranné kroky uloží k ledu. To by mohlo znamenat, že jsme byli koncem týdne svědky lokálních maxim na indexech. O návratu na trh by šlo v tuto chvíli uvažovat v hrubých odhadech poblíž 1200 bodů na americkém indexu SP500...
PAvel Hadroušek
Německo
Očekávané události
09:55 Změna nezaměstnanosti (říjen): odhady: -10 tis., předchozí: -26 tis.
09:55 Míra nezaměstnanosti (očištěno o sezónní vlivy, říjen): odhady: 6,9 %, předchozí: 6,9 %
09:55 Index nákupních manažerů ve výrobě (konečný za říjen): odhady: 48,9 b., předchozí: 48,9 b.
Eurozóna:
10:00 Index nákupních manažerů ve výrobě (konečný za říjen): odhady: 47,3 b., předchozí: 47,3 b.
Výsledková sezóna
Fresenius - 07:00
Fresenius Medical Care - 07:00
MAN - 08:00
Popis trhu
Německé akcie dnes pod vlivem rozhodnutí řeckého premiéra Jorgose Papandrea vypsat referendum k přijetí další finanční pomoci pro jeho předluženou zemi prudce oslabují.
Index DAX klesá o 5,0% na 5 835 bodů. Výprodeje nejvíce postihly finanční sektor (CBK -9,4%, ALV -8,0%, DBK -8,0%) a energetické tituly (RWE -7,4%, EOAN -6,4%). Prodejnímu tlaku naopak nejlépe odolávají zdravotnické a farmaceutické společnosti v čele s Merckem (MRK -0,4%).
Podnikové zprávy
Německá automobilka Daimler obdržela snížené doporučení od Barclays z „equal weight" na „underweight".
JPMorgan snižuje cílovou cenu pro akcie společnosti ThyssenKrupp z 35 EUR na 32 EUR.
Goldman Sachs snižuje cílovou cenu pro Munich Re ze 125 EUR na 122 EUR.
Commerzbank obdržela snížený cíl od Nomury z 3 EUR na 2,8 EUR.
USA
Hlavní zprávy
Stavební výdaje v září meziměsíčně vzrostly o 0,2 % při očekávaném růstu o 0,3 %. Předchozí růst o 1,4 % byl revidován na 1,6 %.
Index aktivity ve zpracovatelském sektoru poklesl v říjnu na 50,8 b. z předchozích 51,6 b., očekával se růst na 52,00 b.
Cenový index ISM v říjnu poklesl na 41 b. z předchozí hodnoty 56,0 b., očekával se pokles pouze na 55,0 b.
Očekávané události
12:00 Žádosti o hypotéky MBA (28. říjen): předchozí: 4,9 %
12:30 Propuštění zaměstnanci Challenger (říjen): předchozí: 211,5 %
13:15 ADP změna zaměstnanosti (říjen): odhady: 100 tisíc, předchozí: 91 tisíc
15:30 Zásoby ropy DOE (28. říjen): odhady: 500 tis., předchozí: 4735 tis.
15:30 Zásoby destilovaných paliv (28. říjen): odhady: -1475 tis., předchozí: -4275 tis.
15:30 Zásoby benzínu (28. říjen): odhady: -650 tis., předchozí: -1353 tis.
15:30 Využití rafinérských kapacit (28. říjen): odhady: 0,15 %, předchozí: 1,70 %
17:30 Rozhodnutí o sazbách FOMC: odhady: 0,25 %, předchozí: 0,25 %
Výsledková sezóna
Time Warner - před trhem
Kraft Foods - 09:00
Popis trhu
Přes mírné snahy se americkým akciím nepodařilo v druhé polovině dne vymanit ze ztrát a hlavní indexy zakončily druhý den v řadě s výraznými ztrátami. Index Dow Jones oslabil o 2,48%, technologický Nasdaq si odepsal 2,89%. Snahy Řecka o referendum ohledně finanční pomoci a slabší index ISM v průmyslu byly těmi hlavními důvody poklesů. Kromě Pfizeru (+0,8%), který reportoval dobré výsledky, zakončily všechny komponenty z báze indexu Dow Jones v červených číslech. V závěru investory nepotěšil návrh amerických zákonodárců ohledně daně na finanční transakce a další utvrzení ze strany Řecka, že bude na referendu trvat. V záporu zakončily den všechny hlavní sektory. Největší ztráty si připsaly finanční tituly a průmyslové podniky, nejméně se naopak propadly defenzivně laděné telekomunikace a zdravotní sektor. Širší index S&P500 si připsal největší dvoudenní pokles za poslední měsíc.
Podnikové zprávy
Anadarko Petroleum včera po uzavření obchodování v USA oznámilo zvýšení ztráty ve třetím kvartálu. Příčinou bylo vyrovnání se společností BP ve výši 4 mld. USD týkající se loňské ropné katastrofy v Mexickém zálivu. Jádrové výnosy se však zvýšily díky vyšší produkci.
Společnost zveřejnila ztrátu ve výši 3,05 mld. USD (6,12 USD na akcii). O rok dříve činila ztráta 26 mil. USD (5 centů na akcii). Bez započítání mimořádné položky v souvislosti s BP, zajišťovacích smluv a dalších položek by společnost hospodařila se ziskem 66 centů na akcii. Očekávalo se 55 centů. Ve stejném období loňského roku by ukazatel činil 25 centů. Tržby dosáhly na 3,455 mld. USD při odhadu 3,291 mld. USD.
Průměrná produkce Anadarka činila v posledním čtvrtletí 660000 barelů ropného ekvivalentu za den, což představuje meziroční růst o 4,9 %.
Největší světový výrobce léčiv Pfizer Inc. překonal svými výsledky očekávání analytiků na úrovni zisku i tržeb. Hlavním hnacím motorem se staly rostoucí tržby z léků na bolest a očkovacích látek na zápal plic. Zisk na akcii očištěný o některé položky činil 0,62 USD při očekávaných 0,556 USD. Čistý zisk vzrostl na 3,74 mld. USD (48 centů na akcii) oproti 866 mil. USD (11 centů na akcii) ve stejném období loňského roku. Tržby ve výši 17,193 mld. USD překonaly odhad 16,474 mld. USD. Roční tržby z nejprodávanějšího léku Lipitor dosáhly na 10,7 mld. USD, ten však ztrácí petentovou ochranu tento měsíc.
Pfizer zvyšuje svůj odhad ročního zisku z předchozích 2,16 - 2,26 USD na 2,24 - 2,29 USD na akcii.
Společnost Freeport McMoRan dnes oznámila, že produkce v dolu Grasberg v Indonésii klesla pod úroveň, na které bylo možno splnit cíle pro čtvrtý kvartál. Společnost také sdělila, že oprava sabotáže potrubí z dolu, který je druhým největším dolem mědi na světě, do přístavu by mohla trvat měsíc, a to kvůli stávkujícím dělníků, kteří blokují přístup k zasaženým oblastem. Původní odhad pro čtvrtý kvartál počítal s celkovými prodeji 915 ml. liber mědi a 305 tisíci uncí zlata, přičemž 185 ml. liber mědi a 280 tis. uncí zlata pocházejí právě z dolu Grasberg. Tento odhad však byl založen na předpokladu těžby 175 tisíce tun za den, když ta dosud byla ve čtvrtém kvartále průměrně 120 tisíc tun denně.
Pavel Šlechta
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Denní report - pátek 02.05.2025
- Denní report - čtvrtek 01.05.2025
- Denní report - středa 30.04.2025
- Denní report - úterý 29.04.2025
- Denní report - pondělí 28.04.2025
- Denní report - pátek 25.04.2025
- Denní report - čtvrtek 24.04.2025
- Denní report - středa 23.04.2025
- Denní report - úterý 22.04.2025
- Denní report - pondělí 21.04.2025