Lék Bayeru dostal další zásah, analytici přesto optimističtí
Americká Food and Drug Administration (FDA, Správa potravin a léčiv) vyjádřila v úterý nespokojenost s lékem Bayeru a Jonhnson & Johnson Xarelto, který by společnosti chtěly začít prodávat i na americkém trhu. Na následný pokles akcií reagovali analytici prohlášením, že Bayer by se mohl stát vhodnou akvizicí ve farmaceutickém sektoru.
Lék Xarelto, který se již prodává na trhu v Evropě, je určen k zabránění krevním sraženinám po náhradě kyčelního nebo kolenního kloubu a podle očekávání by měl letos společnosti přinést tržby 2 mld. EUR. Podle úterního vyjádření FDA však „není dostatečně prokázáno, zda je použití léku pro popisované účely naprosto bezpečné". Dnes se v USA sejde panel nezávislých expertů, který vydá doporučení pro FDA, zda lék pro prodej v USA schválit či ne. FDA samotné pak vydá rozhodnutí, které se názorem panelu nemusí řídit, 5. listopadu.
Není to jediný problém, se kterým se Xarelto v poslední době setkal. V nedávné studii dosáhl relativně lepších úspěchů lék Apixaban společností Pfizer a Bristol-Myers Squibb, který překonal dosavadní standard Warfarin, který vyžaduje pozorný monitoring pacientů se srdečními poruchami kvůli záchvatům mrtvice. Na trh navíc přijde ještě lék Pradaxa společnosti Ingelheim.
Převažujícím názorem analytiků je, že předběžné vyjádření FDA udělalo z akcií Bayeru po jejich poklesu o 7 % poměrně dobrou koupi, a to i při scénáři, že lék byl v USA kompletně zamítnut. Někteří dokonce hovoří o tom, že akcie společnosti by byly vhodným akvizičním cílem jiné farmaceutické společnosti. Například analytici J.P. Morgan pokládají při hypotetické 20 % akviziční prémii na úterní close za vhodné strategické „zájemce" Sanofi, Novartis či AstraZeneca. I po předešlém poklesu má však nyní společnost tržní hodnotu zhruba 32 mld. EUR a při akvizici by mohl být problém v její chemicko-farmaceutické orientaci. Podle J.P. Morgan by ale případný kupec z farmaceutického sektoru získal odprodejem chemického businessu mezi 20 a 25 mld. EUR. Analytici UniCredit se vyjádřili v podobném smyslu - Bayer je momentálně lákavým akvizičním cílem. Jako „fair value" udávají 76,06 EUR za akcii, tedy dvojnásobek toho, kde se nyní pohybuje. Analytik UniCredit Craig Maxwell na také uvedl, že jej negativní vyjádření FDA zaskočilo. Dle jeho slov je názor FDA „výrazně odlišný od konsensu kardiologů prezentujících na konferenci Evropské kardiologické společnosti".
Z analytických společností oslovených agenturou Bloomberg jich 29 doporučuje nákup, 1 prodej a 15 zaujímá neutrální stanovisko. Průměrná cílová cena je 58,80 EUR, před úterní zprávou se pohybovala okolo 62 EUR. Od úterý revidovalo ocenění společnosti 17 analytiků, z nichž jeden přistoupil ke zvýšení doporučení a ostatní ponechali investiční doporučení stejné. Dnes se akcie obchodují na 38,795 EUR.
Zdroj: Bloomberg, Reuters, Bayer, FDA
Pavel Šlechta, Fio banka, a.s.
Související odkazy
Nejnovější:
- Vývoj cen komodit: Stříbro (-1,76 %), měď (-1,3 %), ropa (+0,85 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,2
- Frankfurtská burza v úvodu obchodování klesá
- Pražská burza v úvodu úterního obchodování ztrácí
- Asijsko-pacifický region oslabuje pod tlakem růstu cen ropy
- Akciový výhled
- Komerční banka: UBS snižuje cílovou cenu na 1 120 Kč při novém doporučení „Neutral“
- Evropské futures kontrakty indikují otevření trhů v červených číslech
- Očekávané události: Průzkum ZEW (Německo, eurozóna), průmyslová produkce (USA)
- Start do nového týdne americkým akciím nevyšel




