Bank of America oznamuje významné změny ve vedení
CEO Bank of America Brian Moynihan včera oznámil změny ve struktuře i vedení společnosti. Tři hlavní segmenty společnosti přeskupil do dvou, s bankou se také rozloučí dva dlouholetí manažeři.
Dosud na provozní úrovni banka rozlišovala zákazníky na jednotlivce, společnosti a instituciální investory. Po restrukturalizaci bude banka rozlišovat na provozní úrovni pouze segment individuálních zákazníků, wealth management, malých podniků a s nimi spojených služeb, kterému bude šéfovat David Darnell, a segment větších podniků a instituciálních investorů (např. banky), kam patří i BofA Merrill Lynch, kterému bude šéfovat Tom Montag. Oba tito COO (provozní ředitelé) se pak budou zodpovídat pouze CEO Moynihanovi. David Danell do společnosti přišel už v roce 1979, od loňského ledna pracoval jako prezident segmentu globálního komerčního bankovnictví. Montag vedl od roku 2008 Merrill Lynch a vzhledem k nejvyšší ziskovosti tohoto segmentu v rámci společnosti v loňském roce obdržel v bonusech k platu 15,2 ml. USD. Jeho jméno se objevilo také v rámci vyšetřování role bank na finanční krizi, když roku 2007 při práci v Goldman Sachs v e-mailu popsal nízkou kvalitu prodávaných cenin velmi nevybíravými výrazy.
Ve společnosti s bankou, na kterou nyní dopadla navíc k ostatním problémům i páteční žaloba amerických regulátorů, mířená na 17 institucí podezřelých z nekalých obchodů s hypotékami v době finanční krize, se v poslední době často skloňuje možný spin-off vysoce ziskové dceřinné společnosti Merrill Lynch či bankrot Countrywide Financial. Countrywide Financial koupil BAC v roce 2008 (tato společnost financovala v roce 2006 20 % všech hypoték USA, nejvíce ze všech institucí na trhu). Představitelé společnosti se vyjádřili, že obě možnosti jsou vysoce nepravděpodobné. Společnost se místo toho obrací ke svému programu New BAC.
New BAC je interní program určený ke snížení nákladů společnosti, který bude mít podle určitých zpráv během následujících několika let za následek propuštění až 10 % všech zaměstnanců. První fáze programu začala v dubnu tohoto roku, druhá fáze by měla začít v říjnu a skončit v březnu příštího roku. V rámci šetření nákladů tak společnost opustí dva z nejvyšších managerů.
S bankou se rozloučí Sallie Krawcheck, která pracovala od srpna roku 2009 na pozici prezidenta v oblasti Global Wealth a investiční management, předtím pracovala na stejné pozici v Citigroup.
Se společností se také rozloučí Joe Price, nyní již bývalý prezident segmentu spotřebitelského a maloobchodního bankovnictví. Price do společnosti přišel z PriceWaterhouse Coopers v roce 1992, od roku 2007 pracoval jako CFO společnosti a ředitelem segmentu se stal v lednu loňského roku. Pod jeho vedením segment zaznamenal nárůst businessu s kreditními kartami, na druhou stranu však vklady na účty vykazovaly snižující návratnost.
Na trhu se již objevily první spekulace, že změny nastartoval Warren Buffet, který nedávno oznámil investici do, podle svých slov, „velmi dobře vedené společnosti", ve výši 5 mld. USD.
Akcie banky (BAC) dnes otevírají o 3 % výše na 7,20 USD.
Zdroje: Bloomberg, Bank of America, CNBC, Reuters
Pavel Šlechta, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Americké akcie posilují, výsledky zveřejnily společnosti Bank of America a Johnson & Johnson
- Bank of America v 1Q zaznamenala 6% nárůst výnosů a překonala analytická očekávání
- Berkshire Hathaway ve 4Q pozastavila prodeje Applu, ale redukovala akcie velkých amerických bank
- Americké akcie mírně oslabují, výsledky zveřejnily TSMC, UnitedHealth nebo Bank of America
- Bank of America ve 4Q zaznamenala vyšší než očekávané čisté úrokové výnosy, dařilo se i obchodování
Nejnovější:
- Obchodní den v USA končí bez významnějších pohybů
- Americké indexy mírně ztrácí
- Frankfurtská burza zakončila týden růstem o 0,6 %
- Coinbase reportoval za 1Q výnosy mírně pod očekáváním, objem obchodování retailu klesá
- Pražská burza v pátek rostla, v popředí banky
- Přední americké akciové indexy na začátku obchodování mírně posilují
- Infineon za 2Q dle očekávání, společnost preventivně snížila celoroční výhled kvůli clům
- Americké futures kontrakty mírně posilují
- Výrobce polovodičů TSMC zaznamenal v dubnu meziroční růst tržeb o 48,1 %
- Poskytovatel online obchodů Shopify zaznamenal v 1Q meziroční růst výnosů o 27 %