Nokia vypadla z indexu Stoxx 50
Při včerejším rozhodování o změnách ve složení indexů blue chips akcií Stoxx došlo k odebrání akcií společnosti Nokia z indexu Stoxx Europe 50.
Preferenčním akciím společnosti Volkswagen se naopak podařilo opět dostat do indexu Euro Stoxx 50. Dalšímu kandidátovi na opuštění indexu Euro Stoxx 50 - Deutsche Boerse, se nakonec podařilo pozici uhájit a aktuálně je tak v Euro Stoxx 50 čtrnáct ze třiceti DAXových titulů. Deutsche Boerse zůstala v indexu pouze díky změně v pravidlech, kdy je důležitá tržní kapitalizace volně obchodovaných akcií společnosti 20. dne měsíce, kdy dochází ke změně v indexu (což je čtyřikrát do roka), a ne na konci předchozího kvartálu. Podle tohoto starého pravidla, k jehož změně došlo teprve minulý týden v úterý, by Deutsche Boerse z indexu vypadla.
Kromě akcií společnosti Nokia vypadly z indexu Stoxx Europe 50, který, narozdíl od Euro Stoxx 50, obsahuje i akcie evropských zemí neplatících eurem (tedy jde hlavně o společnosti z Velké Británie, Švýcarska, Švédska a Norska), i akcie Sociéte Generale, Intesa Sanpaolo a Unicredit. Tyto akcie dokázaly ztratit za poslední rok zhruba 40 % své hodnoty. Místo nich do indexu nastupují Unilever, LVMH, National Grid a Air Liquide.
K přehodnocení indexu DAX dojde 5. září.
Zdroj: Stoxx, Financial Times Deutschland
Pavel Šlechta
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Americké futures v zeleném, avšak dnes se z důvodu státního svátku neobchoduje
- Vývoj cen komodit: Ropa (-5,82 %), stříbro (+3,05 %), zlato (+1,12 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 20,83
- Makroekonomický výhled pro tento týden: Vývoj HDP (ČR, USA), index PCE (USA), index CPI (Německo)
- Shrnutí jarního Start Day pražské burzy
- Asijsko-pacifický region posílil, Nikkei 225 poprvé zakončil nad 65 000 body
- Frankfurtská burza zahajuje týden růstem
- Firemní výsledky pro tento týden: VIG, Photon Energy, Costco, Salesforce, Dell, Marvell,..
- Vývoj cen komodit: Ropa (-4,3 %), stříbro (+2,58 %), zlato (+0,77 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,27




