Analytici mírní svůj pesimismus ohledně vývoje zisku evropských firem za letošní rok
Analytici v posledních měsících revidovali své projekce ziskovosti evropských firem směrem dolů. V létě však lehce zmírnili svou skepsi a aktuálně očekávají, že zisk evropských firem z indexu Euro Stoxx 600 v letošním roce klesne o 3,9 %.
Po 15 měsících snižování výhledu ziskovosti evropských společností začali akcioví analytici mírnit svou skepsi a nyní očekávají, že zisk za rok 2016 klesne o 3,9 %.
Analytici UBS mají na hospodaření evropských firem optimističtější náhled, podle jejich projekce by měl jejich zisk vzrůst o 3 %.
„I malý růst ziskovosti by byl vnímán pozitivně, především mezinárodními investory,“ uvádí Nick Nelson, hlavní evropský akciový stratég z UBS. Silné výsledky firem z rozvíjejících se trhů a stabilizace komoditních cen by mohly být faktory, které by podle Nelsona mohly zvrátit šestiletou sérii zklamání ze zisků evropských firem. „Každý rok jsme byli zklamáni,“ říká Nelson, „budeme potřebovat rok, kdy zisky vzrostou. Teprve poté začnou lidé opět nahlížet na Evropu jako na investiční příležitost.“
Akcie evropských společností, měřeno indexem Stoxx 600, mají nakročeno k prvnímu ztrátovému roku od konce dluhové krize, od začátku roku odepsaly 6,2 %. Doléhají na ně obavy ohledně pomalejšího růstu, efektivity monetárních stimulů a zárodku italské bankovní krize.
Evropský akciový trh nemá jasný směr, 100denní klouzavý průměr se od konce května takřka nezměnil. „Aby se trh vydal jedním či oním směrem, potřebuje průlom na straně zisků, politické problémy nebo externí šok,“ uvádí Nelson a dodává: „Ani jedno trhy neměly.“
Zdroj: Bloomberg
Jan Tománek, Fio banka, a.s.
Související odkazy
Nejnovější:
- Nová maxima v zámoří
- Trvající optimismus na Wall Street
- ČEZ: konferenční hovor s managementem k transformaci společnosti
- Frankfurtská burza uzavřela týden v červených číslech
- Pražská burza v závěru týdne v poklesu, ex-date na Monetě
- Na Wall Street se v úvodu seance obchoduje smíšeně
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan v dubnu podle konečných dat na 49,8 b.
- Procter & Gamble reportoval za 3Q 3% organický růst tržeb, nad očekáváním analytiků
- Meta Platforms uzavřela dohodu s cloudovou divizí Amazonu o využívání jejích CPU čipů
- SLB reportovalo výsledky za 1Q, zisk dle očekávání, výsledky pod tlakem výpadků na Blízkém východě




