Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Je zářijová dohoda o zmrazení produkce ropy možná? Trh sleduje komentáře ropných zemí.

Je zářijová dohoda o zmrazení produkce ropy možná? Trh sleduje komentáře ropných zemí.

2.9.2016 16:59

Komentátoři v médiích psali o srpnovém 20% růstu cen ropy jako o pozitivním sentimentu na pozadí možné dohody o zmrazení produkční úrovně. Podle údajů CFTC (americký úřad pro obchodování futures) byl růst cen ropy způsoben hlavně zavíráním krátkých pozic spekulantů, zatímco růst objemu dlouhých pozic byl pouze mírný.

Za poslední dva týdny v reakci na reálné fundamenty (pokračující zvyšování zásob ropy a ropných produktů) cena ropy opět klesla až k 43 dolarům za barel. Následující graf ukazuje procentuální změny cen ropy za poslední 3 měsíce.

Podzim navíc bývá pro cenu ropu sezónně špatným obdobím, protože zásoby ropy kvůli odstávkám rafinérií budou růst. Americký úřad EIA navíc zveřejnil, že v předchozích měsících nadhodnocoval růst spotřeby ropných produktů v USA (což bylo způsobeno podhodnocením exportů). Spotřeba sice rostla, ale pomaleji, než se očekávalo (více v angličtině zde). Cenu ropy tedy může podpořit potenciální dohoda ropných zemí o zmrazení produkční úrovně, která by mohla změnit negativní sentiment.

Rusko, Saudská Arábie a íránská otázka

Ruský prezident Vladimír Putin dnes oznámil, že by se rád dohodl s kartelem OPEC ohledně zmrazení produkční úrovně ropy. Putin rovněž očekává, že spor kolem íránské otázky se vyřeší.

Putin uvedl, že by si přál, aby každý hráč na trhu v zájmu stabilních a férových cen učinil nezbytné rozhodnutí. Podle Putina je saudský princ bin Salman spolehlivý partner, se kterým se lze dohodnout.

EU a USA v minulém roce Íránu zrušily většinu ekonomických sankcí, což umožnilo zemi navyšovat export ropy. Írán již několikrát zopakoval, že bude produkci a export ropy zvyšovat do té doby, než dosáhne úrovní před zavedením sankcí. Na druhé straně země jako Rusko, Saudská Arábie a Irák navyšují produkci ropy, čímž nepřispívají k nastolení rovnováhy na ropném trhu.

Analytici varují před opakováním fiaska z dubnového jednání

Členové kartelu OPEC by se měly 27. září sejít při neformálním jednání v Alžírsku na energetické konferenci v rámci International Energy Forum. Ruský ministr Novak by se měl rovněž zúčastnit.

V dubnu zkrachovalo jednání o zmrazení produkční úrovně, na kterých se všechny země kromě Saudské Arábie chtěly dohodnout. Právě princ bin Salman podmínil dohodu i omezením produkce ze strany Íránu, což bylo pro Íránce neakceptovatelné.

Saudská Arábie je geopolitickým rivalem Íránu v řadě regionálních konfliktů od Sýrie až po Jemen. Proto je řada analytiků skeptická k dohodě mezi Saudskou Arábií a Íránem, protože jsou sledovány i jiné cíle než ekonomické. Saudský ministr pro energetiku Khalid Al-Falih 26. srpna řekl, že zmrazení produkční úrovně by bylo pro tržní sentiment pozitivní. Nicméně on sám nepokládá za nutné výrazně intervenovat, protože se trhy rebalancují samy. Pozitivně se o dohodě vyjadřuje saudský ministr pro zahraniční vztahy Adel al-Jubeir.

Pro některé ropné analytiky je navíc nedostatečné prosté zmrazení produkční úrovně, když se produkce kartelu OPEC pohybuje na rekordní úrovni. Analytici z investičních bank od Commerzbank po Citigroup varují, že pouze těžební limit nesníží přebytek na ropném trhu. Navíc je zde riziko návratu ropné produkce v Libyi a Nigérii (více zde). Tyto země snížily produkci kvůli útokům militantních skupin.

Často protichůdné vyjádření představitelů pro ropný trh na ropném trhu vytváří nejistotu a zmatení. Kupříkladu premiér Iráku minulý týden řekl, že podporuje dohodu, zatímco irácký ministr pro ropu uvedl, že chce pokračovat v navyšování ropné produkce.

IPO společnosti Saudi Aramco může hrát roli v rozhodování Saudské Arábie

Přesto v poslední době někteří ropní analytici upozorňují na změnu rétoriky představitelů klíčových hráčů jako Rusko nebo Saudská Arábie. Rovněž s poklesem cen ropy se objevují slovní intervence ropných zemí stále častěji. Proto se objevují i u skeptických analytiků nadějné komentáře, kdyby cena ropy výrazněji klesla pod 35 dolarů za barel.

Agentura Reuters koncem srpna zveřejnila zajímavý článek, kde se píše v této souvislosti o IPO ropné společnosti Saudi Aramco. S nízkou cenou ropy by bylo IPO méně úspěšné, proto Saudská Arábie může podle nejmenovaných zdrojů nakonec k nějaké dohodě přistoupit.

Rueters uvádí nejmenované zdroje, že se Saudská Arábie v Alžírsku nakonec dohodne. Problém se zdroji Reuters je ten, že se několikrát ukázalo, že se může jednat o Venezuelu nebo jiné země, které v dohodu doufají. Poté jsou údajná stanoviska klíčových zemí dementována ze strany vládních představitelů.

Prozatím se nejedná o definitivní změnu politiky Saudské Arábie, ale údajně se v pozadí v Saudské Arábii pracuje na politice, která by vedla ke zvýšení cen ropy.

Na soukromých jednáních saudský ministr pro energetiku Falih s protějškem z Nigérie diskutoval zavedení produkčního stropu 32 mil. b/d s tolerancí vůči Íránu. Jednání bylo před oficiální schůzí kartelu OPEC 2. července 2016. Írán nakonec nesouhlasil a OPEC proto nadále nemá stanovené těžební limity, které zrušil loni v prosinci (více zde)

Agentura Reuters rovněž cituje nejmenovaný zdroj v ropném průmyslu, který tvrdí, že Saudská Arábie chce vyšší ceny kvůli lepší valuaci IPO společnosti Saudi Aramco. Saudský princ bin Salman odhaduje, že hodnota IPO by mohla být alespoň 2 biliony dolarů. Hodnota bude záviset na odhadu prokázaných zásob ropy v Saudské Arábii a očekávané ceně ropy.

Zdroj: Bloomberg, Reuters


Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,5813825,94562
USD23,0338224,31218
GBP28,6889030,28110
CHF25,3563826,76363
PLN5,701056,01745

Kompletní informace zde