Premiér Iráku: Země prozatím nedosáhla svého tržního podílu
Předseda vlády Iráku dnes řekl, že země prozatím nedosáhla svého tržního podílu na trhu s ropou. Což naznačuje, že Irák by nemusel mít ochotu se dohodnout s jinými zeměmi ohledně zmrazení úrovně produkce, a podpořit tak ceny ropy.
Haider al-Abadi řekl: „Nejsme nakloněni k omezení produkce, protože země těží méně, než by měla“.
V září se země kartelu OPEC mají neformálně sejít v Alžírsku v rámci Mezinárodního energetického fóra (IEF), kterého se má zúčastnit i Rusko. Zde by se země potenciálně mohly dohodnout na zmrazení úrovně produkce, ale jednotliví členové kartelu vysílají smíšené signály.
Analytici nadále očekávají, že Irák bude nadále zvyšovat produkci, která je nyní na úrovni 4,6 mb/d.
Abadi rovně zmínil, že státní rozpočet pro rok 2017 může být sestaven s předpokládanou cenou 35 dolarů za barel. Předpoklad ceny může změnit parlament. Irák prodává ropu s diskontem vůči mezinárodním benchmarkům, jako je Brent.
Následující graf ukazuje vývoj produkce ropy Iráku za posledních 30 let v tisících barelech za den, která se pohybuje blízko historických maxim.
Zdroj: Bloomberg, Reuters
Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Očekávané události: Rozhodnutí FOMC (Fed) o sazbách (USA), CPI (Německo)
- Americký trh uzavírá poklesem
- Americké indexy obchodují smíšeně
- Frankfurtská burza v úterý mírně ztratila
- Technologická společnost Corning zveřejnila výsledky za 1Q a výhled na 2Q v souladu s očekáváním
- Dividenda Philip Morris v roce 2026
- Pražská burza přerušila ztrátovou sérii
- Automobilka General Motors zveřejnila výsledky za 1Q a díky změně cel navýšila celoroční výhled
- USA: Spotřebitelská důvěra Conference Board v dubnu vzrostla na 92,8 b. při očekávání 89 b.
- USA: Index výrobní aktivity richmondského Fedu v dubnu vzrostl na 3 b. při očekávání 1 b.





