Ceny oceli, železné rudy a jiných komodit v Číně pokračovaly v propadu
Futures na ocelové výztuže (steel rebar) obchodované v Číně zaznamenaly v úterý intradenně největší ztrátu za posledních 7 let, když v jedné chvíli kontrakt ztrácel až 7,6 %. Futures na železnou rudu ztrácely intradenně 6 %.
Retailoví klienti v Číně si obchodování futures na komodity velice oblíbili. V dubnu burzy zaznamenaly několikanásobný růst objemů u futures na vše od oceli po bavlnu, což se projevilo i ve výrazném růstu cen.
Burzy ve městech Dalian, Šanghaji a Zhengzhou se obávaly spekulační bubliny podobné čínskému akciovému indexu, která splaskla loňského roku. Kvůli obavám se zavedly různá opatřena jako zvýšení marginového požadavku nebo poplatků za obchodování.
Ceny komodit se v Číně snížily kvůli opětovným obavám o ekonomiku v Číně, zatímco nabídka oceli nadále roste. Hedgeové fondy a investiční skupiny opět komodity začaly prodávat formou krátkých pozic.
Futures na ocelové výztuže v dubnu vzrostly o 21 % a od začátku května klesly o 16 %.
Produkce oceli v Číně v březnu dosáhla úrovně 70,65 mil. tun a analytici a tradeři očekávají silnou produkci i v dubnu.
Pokles cen oceli se rozšířil i na jiné trhy základních materiálů. V burze Dalian futures na železnou rudu odepsaly 4,5 % a koksovatelné uhlí ztratilo 3,4 %.
Následující graf ukazuje vývoj futures na ocelové výztuže na burze v Dalian v juanech za tunu.
Zdroj: Bloomberg
Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Zámořské akcie za sebou mají nejhorší seanci od letošního března
- Americké akcie v závěru týdne oslabují
- Frankfurtská burza uzavírá seanci poklesem
- Pražská burza rostla proti zahraničí o 0,9 %
- Wall Street v úvodu odepisuje, analytik UBS Holt varuje před bublinou v polovodičovém sektoru
- Michal Strnad zakládá novou investiční společnost, která může disponovat až 10 mld. EUR
- USA: Průmyslová produkce v dubnu meziměsíčně vzrostla o 0,7 % při očekávání 0,3 %
- CTP: Agentura Moody's zvýšila rating na Baa2 se stabilním výhledem
- Americké futures kontrakty se obchodují v záporu
- Vývoj cen komodit: Stříbro (-7,7 %), měď (-4,76 %), ropa (+3,05 %)





