Čínské zásoby mědi nadále rostou
Čína, která zaujímá 40% podíl na globální spotřebě mědi, v posledních měsících výrazně navýšila fyzické zásoby této komodity. Dle investiční banky Goldman Sachs nejlidnatější země světa aktuálně drží téměř 80 % celosvětových zásob mědi.
Čínské zásoby mědi začaly výrazněji růst ve druhé polovině loňského roku, kdy země významně zvýšila importy této komodity. Dle odhadů Goldman Sachs aktuálně dosahuji čínské zásoby mědi 1,8 mil. tun (viz graf níže).
Růst celkových zásob mědi naznačují rovněž zásoby sledované šanghajskou burzou, které v úvodu letošního roku vzrostly na historické maximum (viz graf níže). Nová situace představuje výzvu pro těžaře a investory, kteří se budou pokoušet najít vhodnou interpretaci pro budoucí poptávku a potažmo cenu.
Výrazný nárůst čínských zásob lze interpretovat dvěma způsoby. „Býci“ věří, že za vyššími zásobami stojí spekulanti, kteří čekají na oznámení velkých zakázek, kterým by okamžitě mohli zajistit dodávky. Za významný faktor považují rozšiřování státních strategických zásob mědi, které by mohlo souviset se zahájením rozsáhlejších investičních projektů ze strany státu. Naproti tomu většina „medvědů“ interpretuje vyšší zásoby poklesem poptávky souvisejícím s přechodem čínské ekonomiky směrem k sektoru služeb.
Je otázkou, která z výše zmíněných interpretací se nakonec ukáže jako pravdivá. Lze však očekávat, že cena mědi, která se odrazila z lednových šestiletých minim, bude i v nadcházejících měsících volatilní.
Zdroj: Bloomberg
Tomáš Spousta, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Zámořské akcie uzavřely smíšeně
- Americké akcie během páteční seance rostou
- Frankfurtská burza zakončila týden v zelených hodnotách
- USA: Prodeje nových domů v červnu meziměsíčně vzrostly o 1,6 % při očekávání růstu o 4,8 %
- USA: Index nákupních manažerů PMI ve službách v červenci podle předběžných dat vzrostl na 53,6 b.
- Pražská burza v závěru týdne rostla
- Wall Street se obchoduje smíšeně, odepisuje technologický Nasdaq
- Comcast ve 2Q překonal odhady, Peacock poprvé vykázal kladný očištěný zisk EBITDA
- Americké futures indikují otevření trhu v plusu
- Vývoj cen komodit: Ropa (-2,63 %), stříbro (+1,11 %), zlato (+0,32 %)







