Rostoucí americká spotřeba benzínu míří k rekordním úrovním
Spotřebitelé v USA letos pravděpodobně spotřebují rekordní objem benzínu, čímž by překonaly dosavadní rekordní úroveň v roce 2007. Důvodem není výrazně rostoucí ekonomika, ale výrazný pokles cen ropy, a tím i cen benzínu.
V lednu byla spotřeba meziročně nižší, což vyvolalo obavy o americké poptávce a negativně působily na cenu ropy, která stála i 26 dolarů za barel. Nicméně od února se spotřeba již pohybuje na meziročně vyšších úrovních, jak ukazuje následující graf.
Američané spotřebovali 9,16 mb/d v roce 2015, zatímco v roce 2007 se jednalo o 9,29 mb/d.
Jedním z významných důvodů růstu cen ropy za poslední dva měsíce jsou právě pozitivní data o americké spotřebě benzínu. Trh očekává, že v příštích měsících americké rafinérie budou zpracovávat rekordní objem ropy. Spolu s klesající produkcí americké ropy se tak jedná o proces vyrovnávání poptávky a nabídky. Již nyní rafinérie zpracovávají meziročně rekordní objem ropy.
Zdroj: Reuters, analytik John Kemp píšící pro agenturu Reuters
Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Americká centrální banka FED podle očekávání trhu ponechává sazby na stejné úrovni v pásmu 4,25-4,5%
- Frankfurtská burza ve středu mírně posílila
- Index Dow Jones se před měnovým rozhodnutím FEDu drží v mírně červeném pásmu.
- EA reportovala za 1Q čisté objednávky nad očekáváním a potvrdila celoroční výhled
- Pražská burza v tomto týdnu potřetí navyšuje historické maximum
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 25. červenci vzrostly o 7698 tis. barelů
- Americké indexy v úvodu mírně posilují, výsledková sezóna pokračuje
- USA: Pokračující prodeje domů v červnu meziměsíčně klesly o 0,8 % při očekávání růstu o 0,2 %
- Společnost Garmin oznámila výsledky za 2Q nad odhady a navýšila celoroční výhled
- Americké futures kontrakty nepatrně posilují