Japonsko snížilo importy surové ropy na nejnižší úrovně od roku 1988
Podle předběžných údajů japonského ministerstva financí Japonsko importovalo nejméně ropy od roku 1988 kvůli poklesu poptávky. Ta je negativně ovlivněna klesající populací a efektivnějšími vozy, které spotřebují na km méně paliva.
Japonsko v roce 2015 importovalo 3,37 mb/d, což je o 2,3 % méně než v předchozím roce.
V roce 1999 japonská poptávka po ropných produktech dosáhla maxima a od té doby poptávka klesá. Největší japonské rafinérie v loňském roce oznámily, že kvůli klesající poptávce zvažují fúze. Tím by se snížila kapacita na trhu a poklesly by náklady.
Japonsko nadále kupuje nejvíce ropy z Blízkého východu, který zásobuje Japonsko z 82 %. Nicméně se jedná o 1,2 % méně než v předchozím roce. Mezitím Rusko zvýšilo podíl o 0,7 % na 8,8 %.
Ceny ropy se v minulém roce propadly o 35 %, když kartel OPEC prakticky zrušil produkční kvótu a jednotlivé země tak mohou bránit svůj tržní podíl.
Spotřebitelé a firmy zaplatili za surovou ropu v roce 2015 69 mld. dolarů, což je o 41 % méně než loni.
Japonsko je významným importérem zkapalněného plynu (LNG), u něhož cena rovněž významně klesla. Dodávky plynu do Japonska klesly o 3,9 % na 85 mil. metrických tun za rok a jedná se o první pokles od roku 2009. Japonsko za importy plynu zaplatilo o 29,5 % méně ve výši téměř 47 mld. dolarů.
Na druhé straně se zvýšil import energetických uhlí o 4,8 % na rekordní úroveň 114 mil. tun.
Ministerstvo ekonomiky, obchodu a průmyslu odhaduje, že poptávka po benzínu a dieselu se v průměru sníží o 1,3 % ročně v období od března 2015 do března 2020.
Podle odhadu amerického úřadu pro sčítání lidu (US Census Bureau) japonská populace klesá již sedmý rok v řadě a v loňském roce dosahovala 126,9 mil. obyvatel. Jedná se tak o nejnižší počet obyvatel od roku 2000.
Následující graf ukazuje vývoj importů surové ropy do Japonska v mil. kilolitrů od roku 1988.
Zdroj: Bloomberg
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Technologický sektor táhl dnešní růst
- Trh je po absorbování dat smíšený
- Frankfurtská burza uzavřela čtvrtek růstem, reportovala Deutsche Bank a MTU Aero Engines
- Deutsche Bank reportovala za 2Q nad očekáváním, bankovní dům je na cestě splnit celoroční cíle
- Colt CZ bude i nadále dodávat zbraně české armádě, s Ministerstvem obrany podepíše novou smlouvu
- USA: Index výrobní aktivity kansaského Fedu v červenci na 1,0 b.
- Pražská burza rostla, index PX na historickém maximu
- Americké indexy se v úvodu seance obchodují smíšeně, výsledková sezóna je v plném proudu
- USA: Zásoby plynu podle EIA k 18. červenci vzrostly o 23 mld. kubických stop při očekávání 27 mld.
- USA: Prodeje nových domů v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,6 % při očekávání růstu o 4,3 %