Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Jak může souviset pokles spostřeby energetického uhlí v Číně s poklesem cen elektřiny v Evropě?

Jak může souviset pokles spostřeby energetického uhlí v Číně s poklesem cen elektřiny v Evropě?

19.1.2016 12:55

Dnes byla zveřejněna řada zajímavých údajů z čínské ekonomiky. Ačkoliv podle údajů čínských úřadů HDP nadále roste (klesajícím tempem), tak produkce oceli a spotřeba elektřiny v Číně meziročně poklesla poprvé za desetiletí. Mezitím produkce uhlí v Číně klesá již druhým rokem v řadě.

Důležité je, že se struktura čínské ekonomiky mění z průmyslové na orientující se na spotřebu. Což je v souladu s plány čínských představitelů, kteří chtějí mít ekonomický růst tažený spotřebou.

V Číně je výrazný přebytek kapacity průmyslových sektorů, jako je produkce uhlí, oceli a elektřiny. Pouze v případě zpracování ropy se jednalo o dosažení nového rekordu. Čínské rafinérie zpracovaly o 3,8 % meziročně více ropy na úrovni 10,44 mil. barelů za den.

Čínské ocelárny snižují výrobu oceli, čímž snižují poptávku po uhlí a elektřině. Konzultant ocelářského průmyslu Xu Zhongbo dokonce mluví o velmi špatných příštích pěti letech.

Výroba elektřiny v Číně

V Číně se vyrobilo o 0,2 % elektřiny méně než v předchozím roce. Jedná se o první meziroční pokles od roku 1968.

V Číně se snižuje podíl výroby elektřiny z energetického uhlí, když řada velkých čínských měst je zasažena smogem i kvůli výrobě elektřiny z tzv. špinavých zdrojů. Čínští představitelé proto počítají s tím, že se budou elektrárny postupně zavírat a výrazně se investuje do obnovitelných zdrojů, jako jsou solární panely nebo vodní elektrárny. Celková výroba elektřiny z uhlí se v roce 2015 snížila o 2,8 %, zatímco z vodních zdrojů se výroba zvýšila o 4,2 %. Využití kapacity v uhelných elektrárnách zůstala v roce 2015 na rekordních minimech.

V roce 2014 se již zavřely některé elektrárny v Pekingu a čínská vláda plánuje ve zdejším městě zavřít všechny uhelné elektrárny. Místo uhelných elektráren se v Pekingu má vyrábět elektřina z plynových stanic, které vypouštějí výrazně méně emisí než uhelné. Nadále je uhlí v Číně dominantním zdrojem, když se výrobě elektřiny podílí téměř ze dvou třetin. Proto ma Čína výrazný potenciál ke snižování tohoto podílu i ze strukturálních důvodů, jako je boj s emisemi v ovzduší.

Podle čínského akčního plánu Energy Development Strategy Action Plan na období 2014-2020 se má podíl uhlí při výrobě elektřiny snížit na 62 % a navýšit nefosilní zdroje na 15 % v roce 2020 a 20 % v roce 2030.

Čínská ekonomika má rovněž potenciál v pokračujícím růstu energetické efektivnosti, která snižuje spotřebu elektřinu na jednotku produkce určitého produktu. Právě i růst efektivnosti požadují čínští představitelé.

Nicméně navzdory změnám čínské politiky a pravděpodobnému poklesu podílu uhlí na výrobě elektřiny se bez uhlí Čína neobejde ani v dlouhém období a uhlí zůstane významným zdrojem i v příštích desítkách let.

Cena energetického uhlí s poklesem spotřeby nemusí klesat, protože se snižuje i produkce uhlí. V roce 2015 se produkce uhlí snížila druhým rokem v řadě o 3,5 %. Klíčové tedy bude, zda pokles spotřeby uhlí bude dostatečně kompenzován poklesem produkce. V případě výroby elektřiny se jedná o to, zda růst spotřeby elektřiny v neprůmyslové části ekonomiky bude vyšší než pokles spotřeby v průmyslových odvětvích (jako produkce oceli a cementu).

Jak může ovlivnit situace v Číně trh s elektřinou v Evropě?

Na trhu s elektřinou se obchoduje velká řada kontraktů, které se liší podle expirace a doby, po kterou je elektřina dodávána. Lze obchodovat kontrakty s expirací příští den, týden, měsíc, čtvrtletí nebo rok. Rozdíl v kontraktech je rovněž v tom, zda je elektřina dodána po celý den 24 hodin (tzv. base-load), ve špičce 8-20 hodin (peak-load) nebo jiné (například off-peak).

Jedním z nejsledovanějších kontraktů je dodání elektřiny 24 hodin denně po celý rok, tedy roční base-load kontrakt. V Německu se cena tohoto kontraktu v současné době určuje podle mezních nákladů na výrobu elektřiny z uhelných elektráren. Tyto mezní náklady jsou určeny cenou energetického uhlí a cenou emisních povolenek.

V jiných zemích Evropy se cena elektřiny určuje podle nákladů plynové elektrárny, protože elektrárny s nižšími náklady nepokryjí celkovou spotřebu.

V článku z loňského prosince jsme informovali o tom, že pokud bude pokles cen energetického uhlí pokračovat, tak bude klesat i cena elektřiny. V posledních měsících klesají ceny i emisních povolenek, u kterých ale na základě postupného stahování nabídky (backloading) by mělo v příštích letech docházet k růstu cen povolenek. Nicméně i kdyby cena emisních povolenek rostla, tak při poklesu cen energetického uhlí nemusí dojít k růstu cen elektřiny.

Následující graf ukazuje vývoj cen elektřiny ročního kontraktu base-load v Německu (EUR/MWh), energetického uhlí (USD/t) v evropských přístavech ARA a emisních povolenek v Evropě za 5 let.*

Je vidět, že růst cen emisních povolenek v roce 2014 kompenzoval pokles cen energetického uhlí. Nicméně koncem roku 2014 se propad cen energetického uhlí zvýraznil a cena elektřiny již začala klesat. V roce 2015 cena emisních povolenek nadále rostla, ale propad cen uhlí ve druhé polovině roku způsobil, že cena elektřiny obnovila svůj pokles navzdory růstu cen povolenek.

Druhý graf ukazuje stejný vývoj, ale pouze za poslední rok.V prosinci roku 2015 a hlavně v lednu letošního roku začal propad cen i emisních povolenek, což snižuje mezní náklady uhelných elektráren, tím se cena elektřiny více propadá.

Podle řady analytiků cena ropy koreluje s cenou energetického uhlí. Ačkoliv v poslední době klesá cena všech komodit, tak na základě dat za posledních 5 let se nemusí jednat o jednoznačný stav, což ukazuje následující graf.

Cena energetického uhlí měla od finanční krize 2008 vrchol v roce 2011 stejně jako elektřina. Ropa si nicméně žila vlastním životem a započala klesající trend až ve druhé polovině roku 2014.

Jaké jsou faktory ovlivňující cenu elektřiny?

V lednu roku 2016 se cena elektřiny propadla na nevídané úrovně i kvůli globálnímu sentimentu. V průběhu asijského obchodování se komodity včetně energetického uhlí obchodují i pomocí finančních nástrojů jako futures. V případě akciových poklesů v Číně se proto může stát, že pokles cen komodit je z důvodu negativního sentimentu, a nemusí tak odrážet fundamenty na trzích.

Případné zlepšení sentimentu na trzích a růst akciových indexů může způsobit i růst cen uhlí, a tím i růst ceny elektřiny. Na druhé straně pokud by Čína v příštích letech výrazněji omezovala spotřebu uhlí (poklesem podílu uhlí na výrobě elektřiny a pokles celkové spotřeby elektřiny), tak je možné, že cena elektřiny bude v příštích letech nadále klesat. Pokud by ale cena energetického uhlí vzrostla (například z důvodu většího poklesu produkce uhlí, než je spotřeba), tak by cena elektřiny podle současných podmínek na trhu rostla. Podmínky na trhu může změnit například plánované vypnutí řady jaderných elektráren v Německu, pokračování trendu zvyšování podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny a obecně změna regulatorních opatření.

Kromě ceny energetického uhlí se sleduje i cena emisních povolenek. Vzhledem k tomu, že povolenky zvyšují náklady na výrobu elektřiny u zdrojů produkující emise, tak růst ceny emisních povolenek podporuje cenu elektřiny. Emisní povolenky nejvíce ovlivňují náklady uhelných elektráren. V příštích letech se očekává, že postupné stahování emisních povolenek v Evropské unii (tzv. backloading) podpoří cenu elektřiny.
Pokud by cena energetického uhlí přestala klesat, tak elektřina může zdražovat se zdražením emisních povolenek.

Cenu elektřiny na německé burze lze sledovat na stránkách energetické burzy https://www.eex.com/en/, zatímco na pražské burze lze sledovat na stránkách pražské energetické burzy https://www.pxe.cz/.

* Cena elektřiny je podle ročního base-load kontraktu s dodáním v roce 2017 pro Německo. Energetické uhlí je podle ročního kontraktu v roce 2017 v přístavech ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpy). Base-load kontrakt udává povinnost dodat elektřinu 24 hodin po celý rok.

Zdroj: EIA, Bloomberg, Reuters


Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,5823525,94665
USD23,0036624,28034
GBP28,6898730,28213
CHF25,2970226,70098
PLN5,680425,99568

Kompletní informace zde