Nová elektrárna RWE se nespustí kvůli nízkým cenám silové elektřiny
Německá energetická koncepce preferující obnovitelné zdroje na úkor fosilních paliv způsobuje, že nové elektrárny nebudou možná nikdy vyrábět elektřinu. Důvodem jsou natolik nízké ceny silové elektřiny, že při její výrobě by společnostem vznikala ztráta.
Problém se hlavně týká německých společností RWE a E.ON, nicméně cena silová elektřiny v Německu v podstatě určuje i cenu elektřiny v České republice.
RWE nespustí novou uhelnou elektrárnu Westfalen-D za 1 mld. EUR, zatímco konkurenční E.ON letos oznámila, že zavře dvě nové plynové elektrárny. Ukazuje se, jakým těžkým podmínkám musí energetické společnosti čelit. Následující graf ukazuje vývoj akcií RWE a E.ON v porovnání s německým akciovým indexem DAX od roku 2006.
V rámci indexu DAX obě společnosti jsou akcie s nejhorší výkonností. Od roku 2009 vývoj indexu DAX překonával výkonnost akcií RWE a E.ON. Tyto společnosti se v příštím roce rozdělí, aby se lépe přizpůsobily energetické koncepci Německa. Podle posledních plánů Angela Merkelová chce v Německu zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na výrobu elektřiny z 30 na 45 %.
Právě pokles cen silové elektřiny způsobuje krizi pro konvenční zdroje, přičemž je na trhu významný přebytek kapacity. Pokračující pokles cen mění kalkulaci ziskovosti pro stavbu nebo dokončení nových elektráren, které využívají fosilní paliva.
Pro budoucnost tradičních elektráren bude podstatné, zda bude efektivně možné skladovat elektřinu. V současnosti se vyvíjí velké baterie, které by mohly část elektřiny za příznivých podmínek ze solárních panelů a větrníků uskladnit. V tom případě by podle některých analytiků konvenční zdroje přestaly být využívány i pro vyrovnávací účely, kdy obnovitelné zdroje nedokáží uspokojit poptávku.
Nicméně podle ministra hospodářství Garrelta Duina Severního Porýní-Vestfálsko budou konvenční zdroje potřeba i po roce 2050. Je totiž nutné mít záložní kapacitu alespoň 50 GW, což je přibližně polovina současné kapacity konvenčních zdrojů.
Ceny silové elektřiny z maxim v roce 2008 klesly o téměř 70 %. V příštím roce se RWE a E.ON rozhodly vyčlenit řadu aktiv do nových společností. Rozdělení se týká aktiv se zaměřením na obnovitelné zdroje a rozvodné sítě.
Podle údajů agentury Bloomberg se dark spread, který se využívá pro kalkulaci ziskovosti uhelných elektráren, klesl z maxim v listopadu 2011 o 62 %. Plynové elektrárny nevytváří zisk od roku 2012. Cena silové elektřiny je v podstatě určena cenou energetického uhlí (o trhu se silovou elektřinou více zde). Takže i když klesají ceny energetického uhlí, tak s poklesem ceny elektřiny nemusí být tato výroba zisková u všech elektráren, protože i zde jsou rozdíly v efektivitě.
Náklady na výrobu elektřiny z větru včetně konstrukce větrníků za čtyři roky klesly o 12 %, zatímco náklady u solárních panelů se snížily o třetinu podle zdrojů zájmových skupin obnovitelných zdrojů.
Zdroj: Bloomberg
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Frankfurtská burza zakončila týden poklesem o více než 1 %
- Frankfurtská burza v úvodu na zelené nule, Citi snížila investiční doporučení u akcií E.ON
- Frankfurtská burza na začátku týdne posílila
- Německé akcie v úvodu klesají, reportovaly Siemens, Deutsche Telekom, Allianz, RWE a Merck
- Stručné shrnutí výsledků společností Daimler Truck, E.ON, Brenntag a Porsche Automobil
Nejnovější:
- Burza zakončuje smíšeně, čipový sektor trh podržel.
- Smíšené obchodování a „čipovky“ v růstovém tažení
- Akcie na frankfurtské burze dnes oslabily
- Citigroup reportovala solidní výsledky za 2Q, výnosy z obchodování překonaly očekávání
- Pražská burza mírně posílila
- Americké akcie rostou, reportovaly JPMorgan, Wells Fargo, Black Rock, State Street a další
- JPMorgan reportoval za 2Q, pozitivně překvapily výnosy z tradingu a z poplatků ze správy aktiv
- BlackRock ve 2Q zklamal investory čistým přítokem aktiv
- Futures amerických indexů smíšeně, Dow Jones kosmeticky oslabuje, Nasdaq 100 futures +0,73 %
- USA: Index CPI v červnu meziročně vzrostl o 2,7 % při očekávání růstu o 2,6 %