Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Nová technologie by mohla výrazně snížit produkci emisí u těžby ropy z písků v Kanadě

Nová technologie by mohla výrazně snížit produkci emisí u těžby ropy z písků v Kanadě

23.11.2015 11:54

Prezident USA Barack Obama nedávno vetoval plán stavby ropovodu Keystone XL, který by přepravoval ropu z kanadské provincie Alberta do Texasu. Ropa z písků je typ těžké ropy, zatímco ropa z břidlic je lehký typ. Některé rafinérie stavěné na těžký typ ropy nejsou schopné ropu z břidlic zpracovat a jsou převážně v oblasti Mexického zálivu v Texasu.
Veto Baracka Obamy bylo víceméně očekáváno a ropný průmysl si poradí s ropou v Kanadě jiným způsobem. Plánují se jiné menší ropovody a ropa se bude nadále přepravovat vlakem nebo tankerem. Nový ropovod by snížil náklady na přepravu ropy, tím by kanadské společnosti prodávaly ropy na spotovém trhu dráže.

Barack Obama zdůvodnil veto tím, že produkce ropy z písků v Kanadě výrazně zatěžuje životní prostředí, a proto nemohl s výstavbou souhlasit. Emise při produkci ropy z písků jsou až třikrát vyšší než při konvenční těžbě ropy.

Tuto neděli předseda vlády provincie Alberta oznámil plán proti rostoucím emisím při těžbě ropy. Řada společností jako Suncor Energy (SU) nebo Royal Dutch Shell nyní spoléhá na nové technologie, které by pomohly výrazně snížit emise při těžbě ropy z písků. CEO Suncor Energy uvedl, že by se Kanada mohla stát lídrem v realizaci konkrétních kroků u inovací a technologií v rámci boje se změnami klimatu.

Ačkoliv je těžba z ropných písků známá spíše jako tradiční dolování, tak v současnosti je běžný způsob těžby využitím páry při teplotě více než 300°C. Pára přemění tzv. bitumen do kapalného stavu, který může být poté vytěžen. Tento způsob těžby je využíván u více než poloviny produkce. Nicméně při vytváření páry se spálí značný objem zemního plynu, tím se vytváří výrazný objem emisí. Technologie, která by výrazně snížila produkci emisí, je například využití elektromagnetických vln a rozpouštědel namísto páry. Implementace v široké míře může trvat několik let.

Alberta poprvé určila cíl hranice emisí oxidu uhličitého na úrovni 100 megatun ročně. Tím se ropný průmysl dostává do problematické situace, protože se současnou technologií by se nemohl dále rozvíjet.

Emise ale nejsou jediný problém ropných písků v Kanadě. Vysoké náklady a nedostatek ropovodů jsou příčinou klesajícího zájmu investorů tyto projekty financovat. Bez nových projektů a peněz nebudou producenti schopny nové technologie implementovat.

Některé projekty s nižšími emisemi jsou již v provozu, nicméně jsou částečně placeny vládní podporou.

Kanada má třetí největší prokázané zásoby ropy na světě. Pouze Venezuela a Saudská Arábie má větší zásoby ropy. Nicméně 97 % z kanadských zásob ropy je právě v ropných píscích.

Zdroj: Bloomberg, Economist


Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Fio banka na Twitteru Fio banka na Facebooku Fio banka na Google+ Fio banka na Youtube

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7659925,95801
USD20,2428421,21716
GBP28,0929229,44508
CHF21,0967922,11221
PLN5,949816,23619

Další měny


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X