Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Odborné články > Dividendové žně začínají

Dividendové žně začínají

30.3.2012 16:33

Pražská burza se v posledních týdnech chlubit svoji výkonností ani obchodní aktivitou příliš nemůže. Přes tato negativa stojí za připomenutí jeden fakt, který za pochvalu stojí. Domácí trh si nadále udržuje vysoce nadprůměrný dividendový výnos, což je při dlouhodobém investování jeden z velmi důležitých faktorů. Za připomenutí to stojí z toho důvodu, jelikož právě začíná období, kdy se bude o dividendách rozhodovat.

Společnost NWR v rámci dividendové politiky vyplácí své dividendy pololetně a v tomto týdnu byl rozhodný datum pro nárok na finální dividendu za rok 2011. Ta dosáhla 0,07 EUR na akcii a společně s prozatímní činila celková dividenda za rok 2011 0,23 EUR. Dividendová politika NWR počítá s tím, že bude docházet k výplatě 50% konsolidovaného čistého zisku. Výše dividendy byla oznámena tento týden u akcie Philip Morris ČR a Vienna Insurance Group. Tabáková společnost patří tradičně k nejštědřejším společnostem, která se o zisk dělí s akcionáři. V rámci dividendové politiky dochází k výplatě celého nekonsolidovaného zisku. V minulých letech docházelo i k výplatě zadrženého zisku z minulých let. Díky této možnosti byla loni vyplacena dividenda ve výši 1260 Kč, což byla nejvyšší dividenda za posledních 6 let. Ze zisku za rok 2011 plánuje vedení rozdělit akcionářům 920 Kč na akcii, což představuje dividendový výnos necelých 8%. Prvním dnem, kdy se na pražské burze bude obchodovat bez nároku na dividendu, bude 18.4. V rámci prezentace celoročních výsledků potvrdilo včera vedení pojišťovací skupiny VIG dividendu ve výši 1,1 EUR. Přes progresy z minulých let nepatří tento titul na rozdíl od Philip Morris k těm nejvýnosnějších, když dividendový výnos dosahuje necelých 3,5%.


Velmi štědrou dividendu lze naopak tradičně očekávat od Telefonica O2 a ČEZu. Vedení telekomunikační společnosti již potvrdilo záměr vyplatit akcionářům 40 Kč a udržet tak výnos pro akcionáře na stejné úrovni jako v loňském roce. Část bude vyplacena klasickou formou dividendy, část v rámci snížení základního kapitálu. Přes klesající ziskovost firmy lze právě díky snižování základního kapitálu očekávat podobně štědrý výnos i v následujících letech. Firma v rámci zlepšení efektivnosti vlastního kapitálu uvažuje rovněž o zpětném odkupu akcií. Bez nároku na dividendu ve výši 27 Kč se Telefonica začne na BCPP obchodovat 10.9., o termínech pro výplatu 13 Kč na základě snížení kapitálu nebylo zatím rozhodnuto. Při kalkulaci celková částky 40 Kč by dividendový výnos aktuálně přesáhl 10%. Vedení ČEZu zatím nepředstavilo návrh dividendy ze zisku za loňský rok. Podle zkušeností z minulých let lze očekávat, že návrh představenstva bude zveřejněn v průběhu dubna. ČEZ nadále deklaruje, že je jeho záměrem vyplácet dividendu ve výši 50-60% čistého zisku. V loňském roce dividenda ve výši 50 Kč představovala výplatní poměr ve výši 57%. V případě obdobného výplatního poměru by letošní dividenda mohla dosahovat 43 Kč. V tomto případě by se dividendový výnos pohyboval na úrovni 5,3%.


Stranou pravděpodobně nezůstanou ani menší emise z domácího trhu. Pegas v minulých letech uplatňoval progresivní daňovou politiku a lze předpokládat, že bude dodržena i letos a dojde k vyplacení dividendy vyšší než loňské 1 EUR. Sázková společnost Fortuna nadále plánuje vyplácet akcionářům 70%-100% konsolidovaného čistého zisku. Při loňském zisku ve výši 13,3 mil. EUR by tento poměr implikoval částku mezi 0,19-0,26 EUR. Vedení při prezentaci výsledků vyjádřilo záměr vyplatit dividendu v horním rozmezí tohoto intervalu. Očekáváme, že výplata nakonec proběhne ve výši 0,23 EUR, což by představovalo dividendový výnos ve výši 5,7%.


Přestože banky nejsou klasickým dividendovým sektorem, v podmínkách domácího trhu na ně nesmíme zapomenout. Komerční banka v minulých letech vždy vyplácela solidní dividendu. Z rekordního zisku v roce 2010 bylo vyplaceno 270 Kč. V loňském roce došlo díky odpisům řeckým dluhopisů k výraznému poklesu ziskovosti a tak vedení navrhuje dividendu ve výši 160 Kč. Přes pokles by dividendový výnos v tomto případě dosáhnul solidních 4,3%. Erste Group byla dluhovou krizí postižena daleko více a v důsledku celkového vývoje bylo vedení nuceno dočasně zastavit vyplácení dividendy.


Pokud se od jednotlivých akcií vrátíme zpět k celkovému výnosu domácího trhu, tak podle aktuálních statistik vykazuje dividendový výnos indexu PX 5,8%. Výrazným způsobem tak převyšuje panevropský STOXX 600 s 3,7% či širší americký S&P500 s necelými 2%. Konkurenty nejsou ani regionální burzy v Maďarsku (BUX 2,3%), Rakousku (ATX 3,5%) nebo Polsku (WIG20 4,9%).


David Brzek, makléř
Fio banka, a.s.
Prohlášení


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Fio banka na Twitteru Fio banka na Facebooku Fio banka na Google+ Fio banka na Youtube

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,8001725,99383
USD20,2638321,23917
GBP28,0958529,44815
CHF21,0894722,10453
PLN5,944446,23056

Další měny


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X