JavaScript

Co je to

Jedná se o skriptovací jazyk, který se používá převážně jak součást WWW stránek. Prováděn bývá na straně klienta a z tohoto důvodu prohlížeč dovoluje JavaScriptu vykonávat pouze omezenou množinu funkcí. Obecně mu povoluje pouze práci se stránkou, ve které je obsažen. JavaScript například nemůže pracovat u klienta se soubory (ukládání, mazání, ..) nebo nedokáže číst informace z jiných otevřených stránek (loginy, hesla, ..).

JavaScript se používá pro obohacení chování stránky, jeho výhodou je rychlá reakce stránky (není potřeba nic stahovat). Mezi klasická použití patří například otevírání pop-up oken, změny vzhledu prvků stránky při pohybu myši, ověřování správnosti dat vyplněných ve formuláři, různé našeptávače a nápovědy v textu.

Povolení JavaScriptu v nejpoužívanějších prohlížečích

Firefox 2.0.0

V menu Nástroje (Tools) vyberte poslední volbu Možnosti (Options). Otevře se okno s nastavením možností Firefoxu. Zde vyberte položku Obsah. Zaškrtněte volbu Povolit JavaScript a potvrďte tlačítkem OK.

Nastavení js Firefox

Opera 9.x

V menu Nástroje (Tools) vyberte poslední volbu Nastavení (Options). Otevře se okno s nastavením možností. Zde vyberte položku Obsah. Zašrtněte volbu Povolit JavaScript a potvrďte tlačítkem OK.

Nastavení js Opera

Microsoft Internet Explorer 6 a 7

V menu Nástroje (Tools) vyberte poslední volbu Možnosti Internetu (Internet Options). Otevře se okno s nastavením možností Internetu. Zde vyberte záložku Zabezpečení (Security). Vyberte zónu Internet a klikněte na tlačítko Vlastní úroveň.

Nastavení js IE 6, 7

Najděte položku Skriptování (Scripting, téměř dole) a povolte (enable) Aktivní skriptování (Active scripting). Potvrďte tlačítkem OK (včetně případných upozornění).

Nastavení js IE 6, 7

SeaMonkey a Mozilla

V menu Úpravy vyberte poslední volbu Předvolby (Options). Otevře se okno s nastavením možností. Zde vyberte položku Rozšířené nastavení a poté Skripty a moduly, povolte JavaScript pro prohlížeč a potvrďte tlačítkem OK.

Nastavení js SeaMonky a Mozilla
Fio - 2008