Cache v prohlížečích

Do cache (vyrovnávací paměti) si prohlížeče mohou ukládat načítané webové stránky a jejich části, jako například obrázky nebo javascriptové a css dokumenty. Při dalších návštěvách těchto stránek pak není potřeba vše stahovat a k zobrazení stránky se používá právě obsah cache, který je uložen lokálně u uživatele. Šetří se tím čas a zmenšuje zátěž sítě. Rozdíl je zřetelný hlavně při pomalejším připojení a u obsahově bohatých stránek.

Co všechno si prohlížeč ukládá a jak často kontroluje, zda není potřeba obsah cache aktualizovat, závisí na nastavení cache v prohlížeči. Pokud potřebujete ihned nejnovější verzi stránky, můžete si vynutit aktualizaci obsahu cache, bez ohledu na nastavení. Při vhodném nastavení cache je toto potřeba většinou pouze pokud se provádí údržba stránky a změní se na ní obrázky nebo vložené soubory (styly, javascript, ...).

Firefox 2.0.0.x

Jak vynutit aktualizaci obsahu cache

Jak vyprázdnit cache

V menu Nástroje klikněte na Vymazat důvěrná data..., vyberete příslušné položky - v tomto případě vyrovnávací paměť a zvolíte Vymazat důvěrná data.

Nastavení cache

V menu Nástroje klikněte na Možnosti... vybereme záložku Rozšířené a podzáložku Síť. Pokud v sekci Vyrovnávací paměť nastavíme nějakou nenulovou hodnotu, potom je cachování zapnuto. V případě nulové hodnoty necachuje.

Nastavení cache Firefox

Opera

Jak vynutit aktualizaci obsahu cache

Stisk kláves Ctrl+F5.

Jak vyprázdnit cache

V menu Nástroje vyberte Nastavení..., pak na záložce Pokročilé volby vyberte Historie a cache. Klikněte na tlačítko Vymazat nyní.

Nastavení cache

V menu Nástroje vyberte Nastavení..., zvolte záložku Pokročilé volby a zvolte Historie a cache. Mělo by se Vám zobrazit podobné okno jako na obrázku:

Nastavení cache Opera

V první části je nastavení velikosti cache a v druhé jak často vyhledávat změny. Zde je nabídka různých intervalů zvlášť pro obrázky a zvlášť pro samotné stránky. Například pro zobrazování grafů a často se měnících dat je doporučena volba vždy, která znamená vždy načtení nejnovější verze.

Microsoft Internet Explorer

Jak vynutit aktualizaci obsahu cache

Jak vyprázdnit cache

V menu Nástroje klikněte na Možnosti Internetu, na záložce Obecné v části Dočasné soubory Internetu klikněte na Odstranit soubory.... Objeví se dialogové okno, které se vás ptá, zda chcete odstranit veškerý obsah offline. Zaškrtněte čtvereček a klikněte na OK.

Nastavení cache

V menu Nástroje klikněte na Možnosti Internetu, zde vybereme záložku Obecné a v části Dočasné soubory Internetu(IE 6) nebo Historie procházení(IE 7) klikněte na Nastavení.... Objeví se dialogové okno s nastavením. V horní části vybíráme ze čtyř možností na otázku "Zjišťovat existenci novějších verzí uložených stránek":

Nastavení cache IE

SeaMonkey

Jak vynutit aktualizaci obsahu cache

Jak vyprázdnit cache

V menu Úpravy klikněte na Předvolby, zvolte záložku Rozšířené nastavení a zvolíte Vyrovnávací paměť. Zde výběrem Vyčistit diskovou vyrovnávací paměť vyprázdníme cache.

Nastavení cache

V menu Úpravy klikněte na Předvolby, zvolte záložku Rozšířené nastavení a zvolíte Vyrovnávací paměť. Zde máme prakticky stejné možnosti a chování jako v IE:

Nastavení cache SeaMonkey
Fio - 2008