Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

STOPLOSS

Stoploss umožňuje uzavřít dlouhou (spekulace na růst podkladového aktiva) resp. krátkou pozici (naopak spekulace na pokles podkladového aktiva) s předem určenou a limitovanou ztrátou. Stoploss je základní ochrana proti neomezené ztrátě – většina kontraktů se obchoduje téměř 24 hod. denně a tak je otevřená nechráněná pozice nanejvýš riskantní.

Jak zadat stoploss

Stoploss pokyn se zadává samostatně - není ho možné podat na stejném nákupním/prodejním formuláři jako je ten pokyn, kterým pozici (dlouhou nebo krátkou) otevíráme. Při spekulaci na vzestup pokladového aktiva se tedy nejdříve otevře dlouhá pozice nákupem kontraktu. Jakmile je pokyn uspokojen, tak je možné zadat prodejní pokyn stoploss (prodejní pokyn s vyplněnou Stop cenou). Stop cena MUSÍ být nižší, než-li je aktuální cena kontraktu! Pole „Cena (body)“ může zůstat prázdné – pak se jedná o Stop Market. Po aktivaci (proražení Stop ceny) se takový pokyn uskuteční za libovolnou cenu*. Druhou možností je do pole „Cena (body)“ vyplnit nejhorší (limitní) cenu, za kterou se pokyn má uskutečnit. Tato cena musí být nižší než Stop cena. V tomto případě se jedná o pokyn Stop Limit.

Naopak jestliže se rozhodneme spekulovat na pokles podkladového aktiva, otevře se nejdříve krátká pozice tím, že prodáme jeden či více kontraktů daného aktiva (nejčastěji aniž bychom ho vlastnili) a teprve když je prodejní pokyn uspokojen – tj. v portfoliu je záporný počet kontraktů (viz obrázek níže) – je možné podat nákupní stoploss (nákupní pokyn s vyplněnou Stop cenou). Stop cena MUSÍ být vyšší, než-li je aktuální cena kontraktu! Pole „Cena (body)“ může zůstat prázdné – pak se jedná o Stop Market. Po aktivaci (proražení Stop ceny) se takový pokyn uskuteční za libovolnou cenu*. Druhou možností je do pole „Cena (body)“ vyplnit nejhorší (limitní) cenu, za kterou se pokyn má uskutečnit. Tato cena musí být vyšší než Stop cena. V tomto případě se jedná o pokyn Stop Limit.

*Cena, za kterou se pokyn Stop Market zrealizuje, není ve skutečnosti dle pravidel burzy zcela libovolná. Pro každý futures je v okolí Stop ceny nadefinováno ochranné pásmo, v rámci kterého se může pokyn uskutečnit. Pokud není pokyn uspokojen v rámci tohoto pásma, zbývající část je umístěna na trh s limitem na hranici pásma. Šíře ochranného pásma je obvykle poloviční, než NRR pásmo (viz pravidla burzy níže).

PRAVIDLA

Kompletní pravidla, kterými se tyto inteligentní pokyny řídí, naleznete spolu s další legislativou na stránkách burzy:


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR25,0455026,43550
USD21,5821122,77989
GBP29,7412031,39180
CHF23,4483224,74968
PLN5,429195,73051

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X